Bractwo Wiecznego Natchnienia

27 kwietnia, w ramach otwarcia sezonu turystycznego, na dziedzińcu rabsztyńskiego Zamku wystąpił zespół Bractwo Wiecznego Natchnienia, przy którym słuchacze zaznali wytchnienia.

Wśród wiosennie zieleniących się lasów wiła się muzyka spokojna, piosenki refleksyjne i świadczące o dużej wrażliwości poety i muzyka, który je napisał.

Nawet jeśli ktoś nic nie wiedział o Bractwie, występ kojarzył się z piosenką studencką, poezją śpiewaną, mnie również z zespołem „pod Budą”.

To była ogromna przyjemność posłuchać piosenek, w których słowa mają sens i wywołują emocje, w odróżnieniu od tępo wywrzaskiwanych kilku wersów, często z błędami gramatycznymi, które owszem, też budzą emocje, ale zgoła inne.

A teraz kilka oficjalnych informacji o Bractwie Wiecznego Natchnienia – trzeba przyznać, że nazwa niezwykle adekwatna.

Zespół powstał w 2014 roku, kiedy to piątka zapaleńców zapragnęła zmienić świat przy pomocy dźwięków. W skład zespołu wchodzą: Martyna Smaruj – śpiew, Ryszard Smaruj – gitara akustyczna, śpiew, autor tekstów i muzyki, Piotr Wilczyński – gitara basowa, Grzegorz Zagórski – akordeon oraz Kamil Skicki – skrzypce.

Od samego początku zespół jest wierny piosence autorskiej, a fascynacja takimi wykonawcami jak Bob Dylan czy Joan Baez nie pozostała bez wpływu na brzmienie zespołu, „doprawione” słowiańską wrażliwością.

W listopadzie 2014 roku Bractwo zdobyło III miejsce na festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie, co sprawiło, że zespół zyskał pewność co do obranej drogi muzycznej. W 2015 roku Bractwo Wiecznego Natchnienia brało udział w większości festiwali z tzw. kręgu „krainy łagodności”, co zaowocowało wygraniem kultowej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Grand Prix na IX TPPS „Danielka 2015” w Ujsołach. Na tym samym festiwalu zespół otrzymał również nagrodę za najlepszą piosenkę („Piosenka dla Hani”). BWN zostało także docenione na OTPPS „Bazuna 2015 i 2016”. W grudniu 2015 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu "Przy kominku" w Kielcach, otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez audycję "Mikroklimat" nadawaną na antenie Radia Rzeszów.

W 2017 roku dzięki współpracy z sopocką firmą SOLITON zespół wydał swój debiutancki album „Tango dla Poety”. W 2019 roku ta sama firma wydała drugą płytę zespołu „Między smutkiem a radością…”. W 2021 roku dzięki współpracy z łódzką firmą DALMAFON ukazał się trzeci album grupy „Światy równoległe”.

„Wspólne muzykowanie sprawia nam wielką radość, doskonale rozumiemy się nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Jesteśmy zakochani w akustycznym brzmieniu” - mówią o sobie.

Aktualności

Różowy nie istnieje

Różowy nie istnieje

7 września w Galerii Fotografii Interferencje w Podziemnym Olkuszu odbył si...
Pożegnanie lata

Pożegnanie lata

Lato w Olkuszu będziemy żegnać solidnie, przez trzy dni. Na rynku już w pi...
Uśmiechnij się z Kiepurą

Uśmiechnij się z Kiepurą

31 sierpnia na rabsztyńskim zamku tłum widzów zachwycał się wspaniałym wido...
Festyn na Osiedlu Centrum

Festyn na Osiedlu Centrum

Jak co roku pod koniec wakacji, 25 sierpnia odbył się festyn dla mieszkańcó...
Alchemik na zamku

Alchemik na zamku

24 sierpnia rabsztyński zamek odwiedził alchemik Bogusław z Wielunia. Mąż t...