Bractwo Wiecznego Natchnienia

27 kwietnia, w ramach otwarcia sezonu turystycznego, na dziedzińcu rabsztyńskiego Zamku wystąpił zespół Bractwo Wiecznego Natchnienia, przy którym słuchacze zaznali wytchnienia.

Wśród wiosennie zieleniących się lasów wiła się muzyka spokojna, piosenki refleksyjne i świadczące o dużej wrażliwości poety i muzyka, który je napisał.

Nawet jeśli ktoś nic nie wiedział o Bractwie, występ kojarzył się z piosenką studencką, poezją śpiewaną, mnie również z zespołem „pod Budą”.

To była ogromna przyjemność posłuchać piosenek, w których słowa mają sens i wywołują emocje, w odróżnieniu od tępo wywrzaskiwanych kilku wersów, często z błędami gramatycznymi, które owszem, też budzą emocje, ale zgoła inne.

A teraz kilka oficjalnych informacji o Bractwie Wiecznego Natchnienia – trzeba przyznać, że nazwa niezwykle adekwatna.

Zespół powstał w 2014 roku, kiedy to piątka zapaleńców zapragnęła zmienić świat przy pomocy dźwięków. W skład zespołu wchodzą: Martyna Smaruj – śpiew, Ryszard Smaruj – gitara akustyczna, śpiew, autor tekstów i muzyki, Piotr Wilczyński – gitara basowa, Grzegorz Zagórski – akordeon oraz Kamil Skicki – skrzypce.

Od samego początku zespół jest wierny piosence autorskiej, a fascynacja takimi wykonawcami jak Bob Dylan czy Joan Baez nie pozostała bez wpływu na brzmienie zespołu, „doprawione” słowiańską wrażliwością.

W listopadzie 2014 roku Bractwo zdobyło III miejsce na festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie, co sprawiło, że zespół zyskał pewność co do obranej drogi muzycznej. W 2015 roku Bractwo Wiecznego Natchnienia brało udział w większości festiwali z tzw. kręgu „krainy łagodności”, co zaowocowało wygraniem kultowej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Grand Prix na IX TPPS „Danielka 2015” w Ujsołach. Na tym samym festiwalu zespół otrzymał również nagrodę za najlepszą piosenkę („Piosenka dla Hani”). BWN zostało także docenione na OTPPS „Bazuna 2015 i 2016”. W grudniu 2015 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu "Przy kominku" w Kielcach, otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez audycję "Mikroklimat" nadawaną na antenie Radia Rzeszów.

W 2017 roku dzięki współpracy z sopocką firmą SOLITON zespół wydał swój debiutancki album „Tango dla Poety”. W 2019 roku ta sama firma wydała drugą płytę zespołu „Między smutkiem a radością…”. W 2021 roku dzięki współpracy z łódzką firmą DALMAFON ukazał się trzeci album grupy „Światy równoległe”.

„Wspólne muzykowanie sprawia nam wielką radość, doskonale rozumiemy się nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Jesteśmy zakochani w akustycznym brzmieniu” - mówią o sobie.

Aktualności

Orkiestra bez instrumentów

Orkiestra bez instrumentów

29 maja w Miejskim Ośrodku Kultury uczestnicy sekcji teatralnej prowadzonej...
Sto lat polskiej piosenki

Sto lat polskiej piosenki

26 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu śpiewająco świętowaliśmy Dzień...
Koncert dla przyjaciół

Koncert dla przyjaciół

Pogoda w piątek była niezbyt przyjazna dla ludzi, ale przed siedemnastą się...
Anna Singh i Hokus-Pokus

Anna Singh i Hokus-Pokus

23 maja w MOK-Centrum Kultury odbył się finisaż wystawy Anny Singh Hokus-Po...
III Olkuski Konkurs Taneczny

III Olkuski Konkurs Taneczny

15 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się III Olkuski Konkurs ...