Wiersze bez tekstu

24 kwietnia w Podziemnym Olkuszu odbyła się performatywna prezentacja

„Wierszy bez tekstu” dr. hab. prof. UKEN Marka Pieniążka.

W imieniu Dyrektora MOK Michała Mączki zebranych powitała Kierownik Działu Artystycznego Elżbieta Matonóg.

Wprowadzeniem był wykład multimedialny dr Małgorzaty Kaźmierczak z UKEN w Krakowie.

W trakcie projekcji prof. Pieniążek przyniósł z sąsiedniego pomieszczenia jeden wielki but motocyklowy, następnie drugi, potem lśniący kask. Usiadłszy, założył te buty; w tym samym czasie wśród zebranych wędrował głośnik, z którego płynęły słowa: „Zawróć, chłopcze...Widzisz, wszystkie drzewa stoją w poprzek twoich dróg”. Wreszcie wszystkie motocyklowe akcesoria powędrowały z powrotem na swoje poprzednie miejsce.

Z czasem wszystko stało się bardziej zrozumiałe. Marek Pieniążek, jako poetycki biotechnologiczny performer, doświadcza siebie podczas wypraw ulubionym motocyklem. Jest ultramobilny, przestrzeń przestaje być problemem, a zamknięta puszka samochodu nie ogranicza doznań. Jest to swego rodzaju droga do wolności, otwarcie na wolność – bez nakazów, ograniczeń, konwencji.

Jednym z ważnych współczesnych zjawisk jest poezja słowa mówionego, która rozwija się na całym świecie. Jej główną cechą jest odejście od słowa pisanego, które przez setki lat było podstawowym nośnikiem poezji.

Jak mówi prof. Pieniążek, poeta to nie producent tekstów. Ważniejszy niż słowo zapisane na papierze jest głos. Poezja staje się żywą emocją, wzruszeniem, doświadczeniem tu i teraz.

Podczas tej części spotkania obejrzeliśmy wybrane fotografie z podróży ku wolności, z doświadczania rzeczywistości, która niejednokrotnie przywołuje reminiscencje z dzieciństwa. Jednocześnie słuchaliśmy nagranych tekstów Marka Pieniążka przekazujących odczucia i emocje powstałe w danym momencie.

Wzruszającą częścią spotkania były wypowiedzi członków Klubu Literackiego MOK, który od wielu lat prowadzi prof. Pieniążek.

Głos zabrały: Olimpia Rychlińska, Renia Włodarczyk i Jadzia Konieczniak. Było dużo emocji, słów wdzięczności i radości z uczestnictwa w tej niezwykłej grupie. Grupie, która uczy, stymuluje rozwój, samopoznanie i znajdowanie nowych dróg wyrażania siebie, a także wspiera po przyjacielsku, słucha i rozumie.

Zachęcamy do przyłączenia się do klubu. Może to właśnie to, co uczyni twoje życie pełniejszym, bogatszym, bardziej zrozumiałym, może twój głos, który usłyszysz, stanie się kluczem do szczęścia? Spróbuj. 

Aktualności

Orkiestra bez instrumentów

Orkiestra bez instrumentów

29 maja w Miejskim Ośrodku Kultury uczestnicy sekcji teatralnej prowadzonej...
Sto lat polskiej piosenki

Sto lat polskiej piosenki

26 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu śpiewająco świętowaliśmy Dzień...
Koncert dla przyjaciół

Koncert dla przyjaciół

Pogoda w piątek była niezbyt przyjazna dla ludzi, ale przed siedemnastą się...
Anna Singh i Hokus-Pokus

Anna Singh i Hokus-Pokus

23 maja w MOK-Centrum Kultury odbył się finisaż wystawy Anny Singh Hokus-Po...
III Olkuski Konkurs Taneczny

III Olkuski Konkurs Taneczny

15 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się III Olkuski Konkurs ...