Wiersze bez tekstu

24 kwietnia w Podziemnym Olkuszu odbyła się performatywna prezentacja

„Wierszy bez tekstu” dr. hab. prof. UKEN Marka Pieniążka.

W imieniu Dyrektora MOK Michała Mączki zebranych powitała Kierownik Działu Artystycznego Elżbieta Matonóg.

Wprowadzeniem był wykład multimedialny dr Małgorzaty Kaźmierczak z UKEN w Krakowie.

W trakcie projekcji prof. Pieniążek przyniósł z sąsiedniego pomieszczenia jeden wielki but motocyklowy, następnie drugi, potem lśniący kask. Usiadłszy, założył te buty; w tym samym czasie wśród zebranych wędrował głośnik, z którego płynęły słowa: „Zawróć, chłopcze...Widzisz, wszystkie drzewa stoją w poprzek twoich dróg”. Wreszcie wszystkie motocyklowe akcesoria powędrowały z powrotem na swoje poprzednie miejsce.

Z czasem wszystko stało się bardziej zrozumiałe. Marek Pieniążek, jako poetycki biotechnologiczny performer, doświadcza siebie podczas wypraw ulubionym motocyklem. Jest ultramobilny, przestrzeń przestaje być problemem, a zamknięta puszka samochodu nie ogranicza doznań. Jest to swego rodzaju droga do wolności, otwarcie na wolność – bez nakazów, ograniczeń, konwencji.

Jednym z ważnych współczesnych zjawisk jest poezja słowa mówionego, która rozwija się na całym świecie. Jej główną cechą jest odejście od słowa pisanego, które przez setki lat było podstawowym nośnikiem poezji.

Jak mówi prof. Pieniążek, poeta to nie producent tekstów. Ważniejszy niż słowo zapisane na papierze jest głos. Poezja staje się żywą emocją, wzruszeniem, doświadczeniem tu i teraz.

Podczas tej części spotkania obejrzeliśmy wybrane fotografie z podróży ku wolności, z doświadczania rzeczywistości, która niejednokrotnie przywołuje reminiscencje z dzieciństwa. Jednocześnie słuchaliśmy nagranych tekstów Marka Pieniążka przekazujących odczucia i emocje powstałe w danym momencie.

Wzruszającą częścią spotkania były wypowiedzi członków Klubu Literackiego MOK, który od wielu lat prowadzi prof. Pieniążek.

Głos zabrały: Olimpia Rychlińska, Renia Włodarczyk i Jadzia Konieczniak. Było dużo emocji, słów wdzięczności i radości z uczestnictwa w tej niezwykłej grupie. Grupie, która uczy, stymuluje rozwój, samopoznanie i znajdowanie nowych dróg wyrażania siebie, a także wspiera po przyjacielsku, słucha i rozumie.

Zachęcamy do przyłączenia się do klubu. Może to właśnie to, co uczyni twoje życie pełniejszym, bogatszym, bardziej zrozumiałym, może twój głos, który usłyszysz, stanie się kluczem do szczęścia? Spróbuj. 

Aktualności

Skolim

Skolim

17 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się koncert Skolima...
I dalej tańczy sama

I dalej tańczy sama

13 listopada w kawiarni MOK było, jakby czas cofnął się do okresu przedpand...
Z Piosenką przez Ojczyznę

Z Piosenką przez Ojczyznę

Narodowe Święto Niepodległości tradycyjnie uczciliśmy w Miejskim Ośrodku Ku...
VII Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”

VII Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”

28 października 2024r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się VII K...
Czarne światło

Czarne światło

26 października w Galerii Fotografii Intereferencje w Podziemnym Olkuszu na...