25 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się drugie z cyklu seminariów naukowych Performatywność wiersza.
Są one zorganizowane przez Centrum Badań nad Kulturą i Edukacją Regionalną UKEN i Klub Literacki MOK w Olkuszu, a skierowane do nauczycieli, uczniów, studentów, środowisk naukowych i twórczych. Pomysłodawcą wydarzenia jest Marek Pieniążek – dr hab. prof. UKEN i on spotkania prowadzi.
Tym razem wykład miał tytuł „Praca nad wierszem, praca wierszem, praca wiersza”. Wygłosił go dr hab. prof. UJ Mateusz Antoniuk – literaturoznawca, kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym.
Podczas tego seminarium rozpatrywano wiersz w odniesieniu do pojęcia pracy, czyli wiersz jako rezultat pracy pisarskiej, wiersz jako narzędzie pracy wykonywanej w świecie i wiersz jako wykonawca istotnej pracy.
Wykład był bogato ilustrowany przykładami i cytatami, między innymi Witolda Gombrowicza, znanego ze swego nonkonformizmu, który zraziwszy się do poezji w szkole opublikował tekst „Przeciw Poetom”. Odpowiedział nań Czesław Miłosz, w rezultacie powstał znakomity „Dialog o Poezji”.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie olkuskich szkół średnich, członkowie Klubu Literackiego MOK w Olkuszu oraz wiele innych zainteresowanych tematyką osób.
Po wykładzie i dyskusji część uczestników spotkała się z poetkami i poetami Klubu Literackiego MOK na warsztatach poetyckich.








