Sto lat polskiej piosenki

26 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu śpiewająco świętowaliśmy Dzień Matki.

Do czego można go porównać? Do ubiegłorocznego, gdy oczarowani oklaskiwaliśmy artystki współpracujące z Filharmonią Futura.

Podobnie jak w ubiegłym roku kierownikiem artystycznym projektu był Mikołaj Blajda, krakowski kompozytor, aranżer i dyrygent, twórca m.in. widowiska "Symphonica". Opowiedział w sposób miły i dowcipny o występujących tego dnia artystach. Byli to: Karolina Leszko, Sylwia Lorens i Jarek Wist z towarzyszeniem zespołu FF.

Karolina Leszko jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki. Absolwentką wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Przełomowym momentem jej kariery wokalnej było zajęcie 1. miejsca w konkursie Korowód podczas Grechuta Festival 2009, czego efektem jest płyta „Ścieżki przedeptane”. Popularność zawdzięcza udziałowi w telewizyjnych programach muzycznych, m.in.: The Voice of Poland (2011, 2015), Must Be The Music (2014) czy The Four. Bitwa o sławę (2020). Uczestniczka Koncertu Debiuty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Obecnie pracuje nad autorską płytą pt. „Wreszcie”.

Sylwia Lorens jest śpiewaczką operową, wokalistką, absolwentką krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej. Współpracowała m.in. z Filharmonią Narodową, Operą Krakowską czy Fundacją Bogusława Kaczyńskiego. Znana z pełnych pasji interpretacji klasyki operetkowej, musicalowej, piosenek retro.

Jest także współzałożycielką (z Mikołajem Blajdą) Filharmonii Futura, pierwszej w Polsce niezależnej filharmonii, w której odpowiada za organizację i produkcję projektów, m.in.: „Symphonica”, „Opera e la Vita”, „Upiór w operetce”, „Beethoven Electric 3D”, „Szeherezada”, “Rock Poezji”, “Rock of Poland” oraz „Alicja w Krainie Muzycznej Magii”.

Jarek Wist to jeden z najlepszych wokalistów swingowych, autor muzyki i tekstów piosenek. Jego cover do piosenki „Fresh” zespołu Kool And The Gang znalazł się na płycie „Pozytywne wibracje vol.8” (jako jedyny polski akcent) z przebojami takich artystów, jak: Stevie Wonder, Diana Krall czy Paul Anka. Od lat koncertuje z orkiestrą Zygmunta Kukli – Kukla Band. Jest zarówno wokalistą, jak i współtwórcą jednego z ciekawszych projektów muzycznych ostatniego czasu – „Swinging with Sinatra”. Wydał dwa solowe albumy studyjne: „Jest zapisane” (2014) i „Na swojej skórze” (2015).

Tym wybitnym solistom towarzyszył kwartet smyczkowy Filharmonii Futura oraz Dawid Makosz – fortepian.

Zachwycone mamy wysłuchały najpiękniejszych piosenek z lat 1922 - 2022 z repertuaru m.in.: Zauchy, Wodeckiego, Podsiadło oraz zespołów: Maanam, Skaldowie, Bajm oraz urokliwych, niezapomnianych utworów z okresu międzywojennego.

Rozmarzone adresatki tego wspaniałego koncertu tego wieczoru czuły się kobieco i romantycznie, a my życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki.

Aktualności

Bella Italia

Bella Italia

19 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Końcoworoczny Państ...
Pod wielkim dachem nieba

Pod wielkim dachem nieba

14 czerwca na dziedzińcu Podziemnego Olkusza odbył się koncert poezji śpiew...
Wernisaż wystawy studentek OUTW

Wernisaż wystawy studentek OUTW

Ściany Galerii Interferencje w Podziemnym Olkuszu dawno nie mieniły się tak...
Zakończenie roku OUTW

Zakończenie roku OUTW

Tego jeszcze nie grali… Tegoroczne zakończenie roku akademickiego OUTW na d...
Zakończenie roku artystycznego w pracowniach MOK

Zakończenie roku artystycznego w pracowniach MOK

Jak zwykle radośnie i uroczyście obchodziliśmy zakończenie roku artystyczne...