Juromania 2023

Tegoroczna Juromania odbyła się pod hasłem „Jura w klimacie”. Była to szósta edycja święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


Weekend 15-17 września obfitował w atrakcyjne wydarzenia; część z nich, jak co roku, odbywała się w obiektach MOK Olkusz w Olkuszu i Rabsztynie.


W sobotę, 16 września, wiele osób skorzystało z możliwości bezpłatnego zwiedzenia kolekcji minerałów Ziemi Olkuskiej. Kolekcja ta dostarcza wiedzy na temat geologii oraz wpływu lokalnych warunków geologicznych na kształtowanie się minerałów.


Prowadzono warsztaty plastyczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników. Dzieci miały okazję wykazać się swoją kreatywnością i rozwijać artystyczne talenty. Pod okiem instruktorów tworzyły piękne prace, używając różnorodnych technik i materiałów.


Po południu miłośnicy historii oraz fascynaci dawnego uzbrojenia zebrali się pod olkuską basztą, aby uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – rekonstrukcji ataku lisowczyków. Grupa rekonstrukcyjna odtworzyła klimat tamtych czasów, prezentując historyczne kostiumy i broń charakterystyczną dla epoki. Odbył się także pokaz broni czarnoprochowej. To nie był zwykły spektakl – widzowie również zostali wciągnięci w akcję. Dzieci walczyły dzielnie piankowymi szablami nabrawszy wprawy po lekcji fechtunku.


Na zamku Rabsztyn od 15.00 trwały warsztaty „Muzyka dawna w zamkowych murach”. Miłośnicy muzyki dawnej w malowniczej scenerii wzięli udział w tym niezwykłym edukacyjno-rozrywkowym wydarzeniu.


Była to doskonała okazja, aby poznać tajniki tradycyjnych dźwięków i melodii. O 18:00 na Zamku rozpoczął się koncert. Zespół Szymiczek/Żebrowski zabrał słuchaczy w muzyczną podróż po tradycyjnych dźwiękach szkockich i irlandzkich. Muzyka celtycka rozbrzmiewała pośród pogodnego letniego wieczoru.


Po koncercie odbyło się nocne zwiedzanie zamku. W aksamitnej ciemności można było odkryć tajemnice zamkowych wnętrz i posłuchać opowieści o dawnych mieszkańcach oraz historii tego majestatycznego miejsca.


W niedzielę, 17 września, miłośnicy historii i kultury mieli okazję przenieść się w czasie i odkryć tajemnice sarmackiej epoki pod zamkiem Rabsztyn. Festyn historyczny “Sarmaci w Rabsztynie” przyciągnął zarówno pasjonatów historii, jak i rodziny z dziećmi, oferując bogaty program pełen różnorodnych atrakcji.


Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska to nie tylko rekonstruktorzy, ale także pasjonaci historii. Widowiskowe pokazy husarii i artylerii, walki na szable oraz prezentacje strojów szlacheckich przeniosły uczestników w atmosferę wojennych zmagań i sarmackiego przepychu.


Głównymi punktami programu były widowiskowe pokazy walk na szable oraz imponująca inscenizacja “Szturm na Zamek”. O 14:00 widzowie mieli okazję podziwiać zacięte pojedynki na moście nad fosą. Rycerze i wojownicy w historycznych kostiumach zaprezentowali swoje umiejętności w walce na szable, przenosząc widzów w czasy, gdy broń biała była normą.

O16:30 odbyła się spektakularna inscenizacja “Szturm na Zamek”. Oddział dowódcy zamku, płk. Gabriela Hołubka, stawił czoło wojskom Andrzeja Zborowskiego i najemnikom Maksymiliana Habsburga w widowiskowym starciu. To była nie tylko walka, ale także pokaz artylerii i broni czarnoprochowej, który zapierał dech w piersiach. Widzowie byli świadkami epickiej bitwy, która przypomniała im historię regionu.


Pokazy sokolnicze zachwyciły miłośników ptaków drapieżnych, a najmłodsi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w questach oraz licznych atrakcjach utrzymanych w stylu epoki.


Jednym z wyjątkowych momentów festynu był pokaz mody historycznej. Wolontariusze i uczniowie olkuskiego „Mechanika” pod kierunkiem projektantki i rekonstruktorki Anny Musialskiej zaprezentowali przepiękne stroje z kilku minionych epok. To był prawdziwy powrót w czasie; widzowie mogli zobaczyć, jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków. Pokazowi strojów towarzyszyła muzyka i krótka historia ubioru, co sprawiło, że było to wyjątkowe i edukacyjne doświadczenie.


Organizatorzy festynu przygotowali także wiele bezpłatnych atrakcji towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszeń “Zamek Rabsztyn” i “Wszyscy dla Wszystkich” uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, konkursach i zabawach. Speleoklub Olkusz zachęcał do udziału w zabawach linowych, a harcerze z olkuskiego Hufca ZHP organizowali gry i zabawy dla dzieci.


Fundacja Mapa Pasji przygotowała ciekawe questy, a na stoisku Velvet CARE można było brać udział w zabawach i konkursach. Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, reprezentujący Gminę Olkusz, przygotował quiz z drobnymi upominkami.


Jednym z wyjątkowych doświadczeń były “Warsztaty Kuchni Rycerskiej” w zamku, w trakcie których uczestnicy mogli poznać tajniki gotowania w dawnych czasach i skosztować potraw przygotowanych na miejscu.


Dzięki zaangażowaniu rekonstruktorów, pasjonatów historii oraz organizatorów, festyn “Sarmaci w Rabsztynie” stał się wyjątkowym wydarzeniem. Uczestnicy mieli okazję przeżyć przygodę w prawdziwie sarmackim stylu.

Aktualności

Bella Italia

Bella Italia

19 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Końcoworoczny Państ...
Pod wielkim dachem nieba

Pod wielkim dachem nieba

14 czerwca na dziedzińcu Podziemnego Olkusza odbył się koncert poezji śpiew...
Wernisaż wystawy studentek OUTW

Wernisaż wystawy studentek OUTW

Ściany Galerii Interferencje w Podziemnym Olkuszu dawno nie mieniły się tak...
Zakończenie roku OUTW

Zakończenie roku OUTW

Tego jeszcze nie grali… Tegoroczne zakończenie roku akademickiego OUTW na d...
Zakończenie roku artystycznego w pracowniach MOK

Zakończenie roku artystycznego w pracowniach MOK

Jak zwykle radośnie i uroczyście obchodziliśmy zakończenie roku artystyczne...