XIV Olkuska Noc Teatru za nami!

16 marca 2024r. odbyła się kolejna, 14. już Olkuska Noc Teatru, którą od 2010 roku olkuski MOK przygotowuje wspólnie z Grupa teatralną „Glutaminian Sodu”. O niezwykłej popularności tego wydarzenia świadczy fakt, że bilety po raz kolejny rozeszły się błyskawicznie!

Na olkuskiej scenie jako pierwsza wystąpiła: Aleksandra Gosławska w monodramie „Stand up”

Oto co o spektaklu mówi sama Twórczyni :

„Inspiracją do powstania „Stand-upu” była zapaść serca na pierwszym roku akademii teatralnej. Potem było tylko gorzej. Nazywam się Aleksandra Gosławska, dla przyjaciół Alex i uwielbiam się śmiać. Zwłaszcza z siebie. A powodów jest sporo: 5 lat zdawania do szkół teatralnych, prawie 30 nieudanych egzaminów wstępnych, 4 wizyty na SOR-ze”

Oto co o przedstawieniu piszą recenzenci:

  • „Monodram jest silnym głosem młodego pokolenia aktorów, które stara się znaleźć balans pomiędzy życiem a sztuką. „Stand-up” to spektakl, który łączy w sobie humor z głośnym wyrazem buntu. (recenzja Karoliny Dąbrowskiej)
  • „Z całego monodramu bije przede wszystkim wielka pasja do wykonywanego zawodu pomimo nieodłącznych jego trudów (jak wypalenie zawodowe). Jest w nim także tak rzadko ostatnio spotykana autentyczność i bezpretensjonalność, bez których byłby to tylko jeden z wielu stand-upów.” (recenzja Ilony Panek)


Po przerwie na scenie wystąpiła Grupa Tteatralna „Glutaminian Sodu” w przedstawieniu „Klaun”, które uznawane jest za jedną z najlepszych sztuk znanego czeskiego dramaturga i dysydenta Pavla Kohouta. To spektakl wielokrotnie wystawiany na deskach teatrów europejskich i amerykańskich, ceniony ze względu na jego antytotalitarny wydźwięk. Jednak tekst sztuki jest wciąż aktualny.

Widzowie poznali historię klauna Augusta, którego jedynym marzeniem jest… tresura lipicanów, najbardziej arystokratycznej rasy koni, zarezerwowana wyłącznie dla dyrektora cyrku. W swej naiwności August wchodzi w niebezpieczną grę z dotychczasowym dyrektorem Holzknechtem, a ten nie ma zamiaru oddać władzy i obmyśla okrutny podstęp...

W przedstawieniu wystąpili:

Mikołaj Smentek, Maciej Maj, Maja Banasik, Amelia Grzanka, Marta Kochanowska, Wiktoria Burdziakowska, Urszula Babiuch, Patryk Smentek, Hanna Filus, Inga Czarnul, Lena Mizgier, Lena Pęgiel, Milena Pieniążek, Eliza Ślusarek, Judyta Podesek, Karolina Jakubas, Weronika Gałka.

Zza kulis można było usłyszeć muzyczny talent Kamila Babiucha

Z reżyserki czuwali niezastąpieni: Agnieszka Wołoszyn i Maciej Nabiałek


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to niezwykłe teatralne wydarzenie. W szczególności:

  • Grupie teatralnej „Glutaminian Sodu” za doskonałą współpracę
  • Piekarni Rzemieślniczej i Cukierni – Złoty Róg za ufundowanie przepysznych słodkości,
  • Zespołowi Szkół nr 4 w Olkuszu, który przygotował dla widzów smaczne przekąski,
  • Dzieciom z sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Beatę Soboń za przepiękne prace, które mogliśmy oglądać w holu MOK.


Aktualności

Wielka Gala Muzyki Rozrywkowej

Wielka Gala Muzyki Rozrywkowej

Ach, co to był za wieczór! Oby częściej takie premiery będące ucztą dla dus...
Ukąszona

Ukąszona

10 kwietnia na scenie olkuskiego MOK gościła po raz kolejny znana polska st...
Powroty i sukcesy

Powroty i sukcesy

6 kwietnia odbył się wernisaż wystawy Krystyny Małgorzaty Dołowskiej „Powro...
Baciary

Baciary

BACIARY Było tak, jakby halny przetoczył się przez scenę. Skocznie, żywo, g...
Tam gdzie na mnie czekasz

Tam gdzie na mnie czekasz

Czy potraficie zobaczyć baranka przez ściany drewnianej skrzynki? Jeśli tak...