Konferencja przyrodnicza

15 marca w MOK-Centrum Kultury odbyła się konferencja przyrodnicza "Wpływ działalności człowieka na krajobraz i przyrodę Ziemi Olkuskiej" zorganizowana przez Klub Przewodników Ilkussia i PTTK Oddz. Ojców oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.
Spotkanie otworzyła Ewa Wołoszyn, p.o. kierownika MOK-Centrum Kultury.

Podczas spotkania przeprowadzono wykłady:

dr Piotr Olejniczak z Muzeum Geologicznego WGGiOŚ AGH omówił „Tajemne życie martwic wapiennych”,

prof. Beata Baczyńska-Sendek „Czy warzucha polska (Cochlearia polonica) – endemit flory Polski, ma szansę na przetrwanie?”,

Andrzej Feliksik Zarys olkuskiego górnictwa kruszcowego”,

Franciszek Rozmus „Narodziny „Pojezierza olkuskiego””,

Olga Gawron „Laski – zalew – dawniej, wczoraj i dzisiaj”.
Konferencji towarzyszyła wystawa martwic wapiennych, skał węglanowych zbudowanych z kalcytu, do której okazy wypożyczyło Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Na konferencji pojawiło się spore grono miłośników przyrody Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym wielu przewodników jurajskich.

Po zakończeniu panelu wykładowego uczestnicy udali się w teren, aby obejrzeć między innymi tzw. pojezierze olkuskie.

Aktualności

Koncert dla Przyjaciół

Koncert dla Przyjaciół

3 czerwca w Centrum Kultury MOK śpiewał chór Renesans działający przy OUTW.
Dni Olkusza 2026

Dni Olkusza 2026

Oto za nami pierwsze Dni Olkusza na odnowionym rynku.
Dzień otwarty w Podziemnym Olkuszu

Dzień otwarty w Podziemnym Olkuszu

24 maja, z okazji piątych urodzin, Podziemny Olkusz zorganizował dzień otwa...
IV Olkuski Konkurs Taneczny

IV Olkuski Konkurs Taneczny

19 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się czwarta edycja Olku...
Recital fortepianowy

Recital fortepianowy "Chopin i…"

17 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się recital fortepianowy...