XXV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Podczas jubileuszowych, XXV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wiele atrakcji przygotowało Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.


Z wikliny powstałeś – autorskie oprowadzanie po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego z Jakubem Kornhauserem, Wiklinowe sploty i wyploty – plenerowy pokaz plecionkarski z opowieścią Katarzyny Kowalskiej oraz Sztuka wikliny – oprowadzanie po wystawie z projektantką wzornictwa Czesławą Frejlich. Muzeum wypełniają wspaniałe, unikalne wiklinowe meble, makaty, patery, pejzaże, portrety oraz efektowne strojeńce wykonane przez słynnego designera Władysława Wołkowskiego, zwanego Michałem Aniołem od wikliny.


Od pewnego czasu wiklina wróciła do łask w formie żywej architektury. W ogrodach pojawiają się żywe płoty, altany, podpory czy tunele.


Taką ciekawostkę można obejrzeć w ogrodzie przy dworku Machnickich. W kwietniu przedstawiciele Małopolskiego Instytutu Kultury wraz z grupą wikliniarzy i plecionkarzy oraz chętnych mieszkańców Olkusza, podczas akcji „Plecie się!”, wypletli i zasadzili ławkę, którą, jako żywy mebel, można obejrzeć na dziedzińcu muzeum.

Aktualności

"Panie Mateuszu"

W środę, 29 listopada, sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu stała się ...
Ławeczka w słońcu

Ławeczka w słońcu

24 listopada na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystawiona została komedi...
Wielka Gala Wiedeńska z Operetką i Humorem!

Wielka Gala Wiedeńska z Operetką i Humorem!

17 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w niezapomnianym koncercie „Wielk...
Olkuszanie dla Niepodległej

Olkuszanie dla Niepodległej

11 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, pod honorowym patronatem...

"Mieszkać w Olkuszu"

9 listopada w murach Cegielni miało miejsce otwarcie wystawy "M3, M4, M OLK...