Operetka “Wiedeńska krew” Johanna Straussa

Operetka Wiedeńska Krew

Serdecznie zapraszamy na operetkę pt. „Wiedeńska krew” Johanna Straussa, w wykonaniu Teatru Muzycznego Arte Creatura.

26 listopada o godz. 18.00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Wiedeńska krew Johanna Straussa jest jedną z czterech (obok Zemsty nietoperza, Barona cygańskiego i Nocy w Wenecji) najbardziej znanych operetek kompozytora, które niezmiennie utrzymują się w czołówce światowego repertuaru. Na scenie w rytmie walca pulsuje gorąca wiedeńska krew głównych bohaterów, rozbrzmiewają cudowne głosy i wspaniała muzyka, zachwycają piękne kostiumy i barwna scenografia. Każdy spektakl kończy się owacjami na stojąco i na długo zapada w pamięć widzów.
Fabuła Wiedeńskiej krwi jest ponadczasowa, bo osnuta wokół miłosnych perypetii głównych bohaterów, którzy kochają, zdradzają i na powrót wracają do siebie. Całość opowiedziana jest jednak niezwykle lekko i frywolnie – z wiedeńską klasą i polotem. Libretto przedstawia historię hrabiego Zedlau, którego żona poczuwszy niedługo po ślubie „wiedeńską krew”, opuszcza młodego i naiwnego małżonka. Młodzi zostali zresztą do małżeństwa zmuszeni przez rodziców. Hrabia nie cierpi jednak zbyt długo i zmienia się w pierwszorzędnego uwodziciela i casanovę, o którego względy walczą dwie piękne kobiety: urocza tancerką i sama hrabina, która wraca do domu. On tymczasem umawia się z kolejną młodą damą. Jak to bywa w operetkach małżonkowie, a także dwie inne pary, biorą udział w komedii pomyłek i nieporozumień, by w finale odnaleźć upragnioną miłość.
W główne role wcielą się wspaniali soliści międzynarodowych scen operowych z towarzyszeniem znakomitej Orkiestry Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Libretto: Victor Léon i Leo Stein
Przekład: Janusz Minkiewicz, Jan Brzechwa, Artur Tur