Wernisaż odbędzie się 6 listopada 2021 o godzinie 17 00

w Podziemnym Olkuszu, Rynek 4.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Objęta patronatem medialnym przez Polish Women Photographers oraz Towarzystwo Karpackie. Prezentowana do tej pory w Zabytkowych Piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu (2020), Galerii ” Na Piętrze” w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów (2020), Galerii BipeArt w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu - gdzie była inauguracją Międzynarodowego Festiwalu Fotografii WSCHODNIA (2021) oraz Galerii ”Na 6” w Gliwicach – teraz zobaczyć ją będzie można w Olkuszu - w Galerii Fotografii Interferencje działającej przy olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury; a miejscem wystawy będzie zjawiskowy Podziemny Olkusz!

Kilka słów o wystawie:

Łemkowszczyzna jest dla jednych magiczną krainą, dla innych domem, miejscem odpoczynku, ale i miejscem bolesnych wspomnień. Jest to niewielki obszar, zagubiony gdzieś wśród gór Beskidu Niskiego na południowym pograniczu Polski. Dziś na pozór puste doliny gościły kiedyś tętniące życiem wsie. Świadkami tych wydarzeń są tylko puste sady, samotne krzyże czy kwiaty z przydomowych ogródków. W ludzkiej naturze leży pociąg do równic, dlatego szukałam ich w historii, teraźniejszości i eksponowałam by zwrócić uwagę oglądających do patrzenia „głębiej”. Chciałam przyciągnąć spojrzenie widza skupiając jego wzrok poprzez zwiększenie ilość treści. Przekazać energię tego miejsca, ludzi, tradycji, symboli. W fotografii wszystko ma jakieś znaczenie, tak jak każde słowo w książce. Nie ma powinności - są tylko możliwości.

Fotografia dla mnie to nie zadanie matematyczne, które można rozwiązać według wzoru. To doświadczenie, które się czuje. To proces trwający latami, kolejne doświadczenia, rozwój, spotkania i rozmowy z ludźmi. To wszystko próbuję przedstawić w cyklu fotografii „Prześwietlenia”.

Tak czuję Beskid Niski”.

Alicja Przybyszowska