W listopadzie 2016 r. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował nowe otwarte zajęcia dla dzieci pn. „Gdzie mieszka sztuka?”. Te łączące edukację z zabawą happeningowe warsztaty okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Po listopadowym spotkaniu popularyzującym malarstwo, w środę 21 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne, poświęcone muzyce. Podobnie jak poprzednio tak i tym razem dzieci bawiły się wyśmienicie, przede wszystkim zaś odniosły pierwsze sukcesy w tej dziedzinie sztuki.

Gdzie mieszka sztuka? Warsztaty muzyczne

Drugie, muzyczne warsztaty z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” zorganizował oraz poprowadził Michał Mączka, altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik Działu Artystycznego i instruktor Pracowni Muzycznej olkuskiego MOK. W świat sztuki brzmień postanowił wprowadzić dzieci za pomocą... kolorowych rurek. Te zarazem proste i pomysłowe pomoce dydaktyczne podczas uderzania nimi, np. w podłogę, wydają określone dźwięki. Rurki opatrzone są muzycznymi oznaczeniami wydawanych przez nie dźwięków, a dodatkowo, ze względu na najmłodszych użytkowników, każdemu z tonów odpowiadają różne kolory rurek.

Gdzie mieszka sztuka? Warsztaty muzyczne

Mając takie instrumenty pozostaje jeszcze jeden problem. Trzeba przecież wyposażyć nie znających nut małych muzyków w odpowiedni dla nich zapis kompozycji. Ale od czego jest pomysłowość? Tekst wybranej na zajęcia piosenki zapisany został symbolizującymi nuty kolorami, taki samymi jak kolory rurek. Dzięki temu dzieci wiedziały już, w którym momencie należy użyć rurki takiej, a nie innej barwy.

Gdzie mieszka sztuka? Warsztaty muzyczne

Metoda okazała się niezwykle skuteczną, bowiem dyrygowana przez Michała Mączkę dziecięca orkiestra już po kilku próbach zagrała swój pierwszy mini koncert. Zanim to jednak nastąpiło maluchy najpierw oswajały się z niezwykłymi instrumentami i uczyły się używać ich tak, by jak najlepiej wydobywać dźwięki. Potem opanowały konieczną w orkiestrze współpracę, czyli skoordynowanie gry poszczególnych sekcji. Dzieci podzielone były bowiem na grupy posługujące się rurkami o różnych brzmieniach.

Gdzie mieszka sztuka? Warsztaty muzyczne

Dla ułatwienia prowadzący zajęcia przećwiczył ze swymi podopiecznymi oddzielnie każdą z części wybranego utworu. Połączenie ich w finałowym występie dało imponujący zarówno dla członków orkiestry, jak i słuchaczy efekt. Mile zaskakujący tym bardziej, że przygotowania trwały niespełna godzinę.

Gdzie mieszka sztuka? Warsztaty muzyczne

Podobnie jak poprzednie malarskie, tak i muzyczne warsztaty zostały zarejestrowane kamerą. Filmik opublikowany jest już na www.facebook.com/mokolkusz i tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=oBsJ_jlgx8Q&feature=youtu.be. Być może też kiedyś któryś z uczestników tych zajęć zabłyśnie na słynnych scenach i oglądać go będziemy w telewizji?

Kolejne spotkanie z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” odbędzie się w środę 18 stycznia 2017 r. o godz. 17.00 w MDK, a jego tematem będzie taniec. Już dziś wszystkie dzieci serdecznie na zajęcia te zapraszamy.