Pierwszego dnia lipca, tuż przed godziną 17.00, na plac za Miejskim Domem Kultury wjechał pomalowany na czerwono wielki wóz bojowy z drabiną, sikawkami i specjalistycznym sprzętem ratunkowym, no i oczywiście ze strażacką załogą. Na szczęście powodem tej wizyty nie był pożar, lecz festyn dla dzieci pt. „Bawmy się bezpiecznie”. Tą łączącą zabawę z edukacją inicjatywą MOK i OSP Olkusz uwrażliwiło najmłodszych na rozmaite zagrożenia, szczególnie te, z którymi zetknąć się mogą podczas wakacji.

Festyn otworzyła dyrektor MOK Beata Soboń

W chwilę po powitaniu przez dyrektor MOK Beatę Soboń dzieci wysłuchały prelekcji o niebezpieczeństwach, jakie przydarzyć się mogą nad wodą, podczas spaceru w lesie, czy na ulicy.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Maluchy chętnie i trafnie odpowiadały na zadawane przez strażaka pytania, recytowały z pamięci numery alarmowych telefonów, wskazywały na zagrożenia, które spowodować może porzucona na wysuszonej słońcem trawie szklana butelka, czy korzystanie z niestrzeżonego kąpieliska.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Kolejnym, wzbudzającym duże zainteresowanie dzieci punktem spotkania było poznawanie strażackiego sprzętu.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Przymierzanie hełmów, oglądanie pomp, ognioodpornych strojów i toporków

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

zakończyło wspólne – rzecz jasna tylko symulowane – gaszenie pożaru. Każdy mógł wcielić się w rolę strażaka i pokierować silnym strumieniem wody tak, by trafić nim w wybrane miejsce. Zabawy i radości było przy tym co niemiara.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Jak zachować się, gdy ktoś w pobliżu ulegnie wypadkowi lub straci przytomność? Temu poświęcona była ostatnia przygotowana przez druhów z OSP Olkusz część festynu, a przeprowadzona przez strażaka-ratownika medycznego.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Zapoznał on dzieci z wyposażeniem ratowniczym i sposobami posługiwania się nim. Przede wszystkim jednak szczegółowo omówił i zaprezentował metody udzielania pierwszej pomocy, gdy pod ręką nie ma żadnego fachowego sprzętu, ani nawet domowej apteczki. I tym razem maluchy okazały się być niezwykle pojętnymi uczniami.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Spotkanie zakończył konkurs sprawdzający nabytą tego popołudnia wiedzę. Rozdane zostały wszystkie przygotowane przez pracowników MOK na tę okazję nagrody: bilety do kina, płyty z multimedialnymi przewodnikami turystycznymi po Małopolsce, piłki plażowe oraz zestawy do robienia baniek mydlanych. Na uczestników festynu czekał też kosz pełen cukierków.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

W zorganizowaniu i przeprowadzeniu festynu „Bawmy się bezpiecznie” udział wzięli druhowie OSP Olkusz: prezes Piotr Krzykawski, zastępca naczelnika Kamil Wilkoński oraz Grzegorz Morawski, Kamil Kocjan i ratownik medyczny Paweł Pasek. Ze strony Miejskiego Ośrodka Kultury festyn zorganizowała Joanna Mączka, a wspierali ją Ryszard Drozdowski i Grzegorz Pałka.

Festyn >>Bawmy się bezpiecznie<<

Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu jest kontynuatorką najstarszych tradycji strażackich w Europie. Obecnie liczy 86. członków i należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje dwoma wozami ze specjalistycznym wyposażeniem przeciwpożarowym i ratownictwa drogowego. OSP Olkusz nie zapomina też o strażackiej historii. Do jednostki tej należy bowiem Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, zlokalizowane na terenie olkuskiej starówki, przy ul. Floriańskiej 8. Druhowie podejmują ponadto działania edukacyjne. Od wielu lat OSP Olkusz jest współorganizatorem lokalnych eliminacji Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla młodzieży szkolnej. Więcej o OSP Olkusz: www.ospolkusz.pl.