11 lipca wieczorem w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się koncert inauguracyjny Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021” pod patronatem honorowym Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

IMGP2798IMGP2802

Organizatorzy to Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie i Gmina Olkusz. Festiwal otworzyli i licznie przybyłych gości przywitali: ksiądz Mieczysław Miarka, proboszcz parafii, Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Lidia Kalecińska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu.

IMGP2805IMGP2806

Przed koncertem dr hab. Krzysztof Urbaniak, najlepszy znawca naszych niezwykłych organów, wygłosił wykład autorski o rzemieślnikach pracujących przy budowie instrumentu. Organmistrza bowiem wspierali, w swoich dziedzinach, mularze, kowale, stolarze i ślusarze. Z historycznych zapisków wynika, że dbano nie tylko o ich wynagrodzenie za wykonaną pracę, ale i o dobry nastrój podtrzymywany, na przykład, trunkami.

IMGP2825IMGP2821

Miłośnicy muzyki organowej wysłuchali tego wieczoru licznych utworów w wykonaniu Daniela Prajznera grającego na organach i Tomasza Ślusarczyka, który grał na trąbce barokowej.

IMGP2837IMGP2812

Mimo że koncert transmitowany był również online, nic nie zastąpi przeżywania go na żywo. W murach olkuskiej fary grzmiała muzyka, na zewnątrz grzmiała burza i była w tym jakaś harmonia. jakby natura zapragnęła wtórować wspaniałym utworom.