10 lipca o 17.00 w MOK-Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii doktora Tadeusza Łyczakowskiego „Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie”. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Letniemu Festiwalowi Organowemu Organy Srebrnego Miasta 2021.

IMGP2638

W imieniu Dyrektora MOK Marcina Wierciocha gości powitał Wojciech Ozdoba, Kierownik MOK-Centrum Kultury.

Dr Tadeusz Łyczakowski pochodzi z Olkusza. Fotografią zainteresował się wcześnie, jednak tę pasję odsunęła na margines inna – praca zawodowa. Pracował jako chirurg dziecięcy specjalizujący się w mikrochirurgii, ciesząc się znakomitą renomą.

IMGP2645

Na emeryturze znalazł więcej czasu na swoje hobby – fotografię.

IMGP2647

Wystawa, którą można obejrzeć w sali wystawienniczej MOK-Centrum Kultury, to nie tylko piękne, perfekcyjne zdjęcia ołtarza Wita Stwosza. To również dokumentacja medyczna schorzeń, na jakie cierpieli średniowieczni mieszkańcy Krakowa, którzy służyli rzeźbiarzowi jako modele.

IMGP2631

Wit Stwosz, genialny rzeźbiarz przybyły z Norymbergi, w ciągu dwunastu lat wyrzeźbił ponad 200 figur z litych kloców lipowych – największe mają prawie 3 metry wysokości.

IMGP2654

Artysta był nie tylko utalentowany i niezwykle pracowity; jego realistyczne podejście do odtwarzania postaci pozwala dostrzec każdą zmarszczkę, napęczniałe żyły oraz różne ułomności – deformacje czy znamiona chorób skórnych.

IMGP2633

Pasjonujący wykład doktora Łyczakowskiego spowodował, że na piękne rzeźby spojrzeliśmy w inny sposób. To nie wyidealizowane postaci, lecz wiernie oddani ludzie o różnych ułomnościach.

IMGP2664

Jako pierwszy na to, że niektóre spośród wyrzeźbionych przez Wita Stwosza postaci noszą ślady chorób, zwrócił uwagę prof. Franciszek Walter, dermatolog i wenerolog, który w 1933 r. napisał monografię „Wit Stwosz rzeźbiarz chorób skórnych. Szczegóły dermatologiczne ołtarza marjackiego”.

IMGP2655

Doktora Tadeusza Łyczakowskiego poproszono o sfotografowanie ołtarza Wita Stwosza pod tym samym kątem – dzięki temu powstała ta wystawa, którą naprawdę każdy powinien obejrzeć. Serdecznie zapraszamy!