2 czerwca w galerii Interferencje w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kłeczkiem.

DSC 1681 klk0

Grzegorz Kłeczek, z zawodu radca prawny, z zamiłowania podróżnik i fotograf, jest autorem wystawy „Kirgistan – w poszukiwaniu wolności”, którą do 15 czerwca można obejrzeć w MOK-owskiej galerii Interferencje.

IMGP2136

Wernisaż z konieczności odbył się online, lecz na spotkaniu autorskim pojawiło się sporo osób zainteresowanych nie tylko perfekcyjną fotografią, ale i opowieściami o egzotycznym dla nas Kirgistanie.

IMGP2128

Zdjęcia, w klimacie lekko mrocznym, pokazują surowe piękno dzikiego górskiego krajobrazu. Tę krainę zamieszkują równie surowi ludzie, których styl życia niewiele różni się od tego sprzed stu lat, za to zdecydowanie od naszego.

IMGP2138

Weźmy choćby tradycyjną grę zespołową uważaną za narodowy sport w większości krajów Azji Środkowej – Buzkaszi czyli Kok Boru. Można uznać ją za odpowiednik naszej piłki nożnej w formie nieco makabrycznej. W grze biorą udział dwie drużyny jeźdźców na specjalnie wyszkolonych koniach. Rolę piłki pełnią pozbawione głowy zwłoki kozy lub baranka. Zadaniem zawodników każdej z drużyn jest poderwanie podczas jazdy z wyznaczonego na środku boiska kręgu tej osobliwej piłki i wrzucenie jej do „bramki” drużyny przeciwnej. W grze poza tym nie obowiązują właściwie żadne zasady.

Na jednej z fotografii widać rozochoconych rywalizacją zawodników. Warto zobaczyć nie tylko to, ale i pozostałe fantastyczne zdjęcia. Zapraszamy do galerii!