Na ten dzień czekaliśmy ponad dwa lata. 29 maja nastąpiło uroczyste otwarcie zamku, w którym wzięli udział przedstawiciele władz gminy z Romanem Piaśnikiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz, Janem Kucharzykiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu oraz wojewódzkich, reprezentowanych przez Andrzeja Wójcika, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

IMGP2059

Jacek Sypień - pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, będący Prezesem Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn, opowiedział o przeprowadzonych pracach projektowych.

IMGP2054

W ramach przeprowadzonych prac zabezpieczono fragmenty murów, odgruzowano pomieszczenia komór przyziemia renesansowego pałacu, gdzie powstał podziemny pawilon. Znajdują się w nim obiekty służące obsłudze ruchu turystycznego – informacja turystyczna, kasa biletowa, węzeł sanitarny i kawiarnia dla zwiedzających.

IMGP2063

Zrealizowano zadanie „Zapewnienie dostępności zamku w Rabsztynie dla osób niepełnosprawnych”. Usunięto progi, co umożliwi wjazd na wózkach inwalidzkich na dziedziniec zamku dolnego. Zakupiono elektryczny wózek inwalidzki, schodołaz oraz laski-krzesła do dyspozycji osób niepełnosprawnych ruchowo. Niepełnosprawnym turystom będą udostępniane audioprzewodniki i tablety. Na terenie zamku zamontowano tablice informacyjne w języku polskim i angielskim, a także w alfabecie Braille'a.

IMGP2058

Przestrzenna makieta zamku wykonana z brązu i pokazująca jego wygląd w czasach świetności umożliwi osobom niewidzącym i niedowidzącym wyobrażenie sobie wyglądu obiektu. Została umieszczona na tyle nisko, aby miały do niej dostęp również małe dzieci.

IMGP2037

Przy wschodniej ścianie zamku zbudowano trójkątny stalowy taras, a na dziedzińcu jest miejsce na ustawienie niewielkiej sceny, na której, w niezwykłym klimacie, organizowane będą koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Powstała tam strefa rekreacyjna i trawiaste tarasy.

IMGP2073

-Zrobiono wiele, aby dostosować ruiny zamku do potrzeb turystów – powiedział Marcin Wiercioch, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

IMGP2034

W istocie zamek jest teraz atrakcją turystyczną najwyższej klasy. To już nie jest miejsce na jednorazowe wypady weekendowe czy urlopowe. To miejsce, do którego chce się wracać.

IMGP2062

Po okolicznościowych przemówieniach nad wieżą zamkową załopotała flaga, wciągnięta przez burmistrza Romana Piaśnika. Zamek Rabsztyn wita!

192336143 344628483756478 319305807332966978 n

Warto dodać, że w finale X edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Top Atrakcje 2021”, czyli rankingu najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, znalazły się ekspozycja Podziemny Olkusz oraz zamek Rabsztyn.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu dziękuje Romanowi Piaśnikowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz za zaufanie i przekazanie w zarząd zamku w Rabsztynie.