Wiosna ubiegłego roku nie przyniosła zwykłej radości i nadziei, lecz rewolucyjne zmiany. Pandemia bardzo szybko odcisnęła swoje piętno na wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Upowszechnianie kultury i sztuki w znacznej części opiera się na interakcji. W obliczu pandemii stanęliśmy przed trudnym zadaniem zmiany modelu działalności. Chociaż w okresie łagodzenia obostrzeń udało się zorganizować i współorganizować sporo imprez stacjonarnych, większość naszych działań przeniosła się w sferę online.

Martyna Główka zwyciezca konkursu patriotycznego

Wydarzeń stacjonarnych wszyscy byli stęsknieni. Jednak kontakt twarzą w twarz, nawet jeśli te twarze są zamaskowane, nie da się zastąpić niczym.

W MOK-Centrum Kultury mieliśmy w sierpniu wystawę ceramiki, rzeźby i fotografii Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby Alchemia Błota, a w październiku, tradycyjnie wystawę zbiorową Harmonia Sacra.

W Miejskim Ośrodku Kultury w maju wystawę fotograficzną uczestników UTW Wiosenne Odrodzenie, w lipcu i październiku zbiorowe: Miasto innym okiem – Olkusz i Olkuski Street.

Stacjonarnie również odbyły się projekty MOK-Centrum Kultury: doŚWIADCZYĆ i Etnopiknik z licznymi warsztatami i imprezami towarzyszącymi.

IMGP1839

We wrześniu podczas fantastycznego happeningu w centrum Olkusza grupa teatralna MOK Glutaminian Sodu zaprezentowała Legendy olkuskich gwarków.

W maju oglądaliście na rynku wystawę plenerową Święty Jan Paweł II na ziemi olkuskiej.

Podczas wakacji czekało na was kino plenerowe, na dzieci Akcja Wakacje z licznymi warsztatami i seansami.

Wiele wzruszeń przyniosły XXI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wspaniale wypadło zakończenie Etnopikniku na scenie MOK, uświetnione znakomitym występem Zespołu Pieśni i Tańca AGH "Krakus".

Rozpoczęcie roku akademickiego OUTW było radosne i pełne nadziei, a seniorzy oklaskiwali recital Beaty Deutschman.

IMGP1970

Równocześnie niezmordowanie działaliśmy online. Liczne konkursy, zagadki, quizy, filmy instruktażowe, prezentacje eksponatów naszych muzeów, w tym utworzenie we wrześniu wirtualnego muzeum w MOK-Centrum Kultury. Muzeum to umożliwia wirtualne zwiedzanie, zatem można poczuć się tak, jakbyśmy rzeczywiście wędrowali po salach z interesującymi eksponatami.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem było utworzenie w kwietniu witryny wirtualnych wystaw MOK, na której promujemy twórczość artystów olkuskich – i nie tylko. Bez wychodzenia z domu można doświadczyć przeżyć, jakie wywołuje kontakt z dziełami sztuki. Są tam wystawy fotograficzne, malarskie, ceramiki, metaloplastyki… Ponieważ nawiązaliśmy współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w galerii mamy zaszczyt zaprezentować wystawę plastyczną Antykruchość studentów i absolwentów ASP. Zapraszamy do zwiedzania!

W październiku uruchomiliśmy Galerię Fotografii Interferencje z myślą o prężnie działającym środowisku lokalnych fotografików, których prace w niej prezentujemy.

Patrycja zosia koncert koled

A muzyka? Muzyka wciąż gra! Dba o to Scena MOK Online. Śpiewają i grają dla was lokalni artyści. W maju włączyliśmy się w akcję Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II. Na wakacyjnej scenie wystąpił zespół wokalno - instrumentalny, odbyły się koncerty HSM Dialekt Kinder i Cygnus Band.

W listopadzie w cyklu Wspomnienie Mistrzów Estrady młode olkuskie artystki prezentowały najpopularniejsze dzieła twórców polskiej muzyki rozrywkowej, odbył się również III Olkuski Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”.

Magda Koncert koled

Grudzień należał do Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, której wspaniałego koncertu wysłuchaliśmy w świątecznym nastroju.

Online prowadzimy również wywiady z cyklu Ludzie z pasją, przybliżając szerokiej publiczności sylwetki nietuzinkowych olkuszan. Tu warto wspomnieć o grupie teatralnej MOK Glutaminian Sodu, który tworzą naprawdę ludzie z pasją, działający już blisko 13 lat w Olkuszu i dla Olkusza. Znane i lubiane Gluty to perfekcja, profesjonalizm, niekonwencjonalność i niezwykła wyobraźnia artystyczna. Podczas niespełna trzynastu lat przygotowali 10 spektakli i 1 instalację teatralną, pokazali 9 happeningów. Od 10 lat organizują Olkuską Noc Teatru, biorą udział w cyklicznych imprezach MOK, prowadzą warsztaty aktorskie, kuglarskie, gry na afrykańskich bębnach, włączają się w liczne akcje w naszym regionie. Wpisali się na stałe w życie regionalne Olkusza.

Gluty1

Warto wspomnieć, że w tym roku budynek MOK został wyremontowany i zmodernizowany. Zmienia się też MOK-Centrum Kultury.

W tenże sposób, twórczo, radzimy sobie z pandemią, i chociaż głównie online, wciąż jesteśmy z wami. Liczymy na to, że wraz z Nowym Rokiem powróci normalność, czego wam i sobie życzymy.