Zanurzona w słowach

22 maja na scenie olkuskiego MOK miała miejsce XII Olkuska Noc Teatru „Zanurzona w słowach”.

Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się twarzą w twarz, i to nie tylko z Grupą Teatralną Glutaminian Sodu, działającą przy MOK, ale i z Teatrem Czwarta Scena i Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego oraz z Teatrem OdRuchu.

Już w holu zachwycała wystawa kolaży przygotowana przez Klaudię Zub-Piechowicz i jej podopiecznych z Pracowni Plastycznej oraz fantastyczna instalacja wykonana przez Glutaminian Sodu.

Dyrektor MOK Marcin Wiercioch oraz wiceburmistrz Łukasz Rychlewski powitali pełną widownię.

Jako pierwsza wystąpiła nasza gwiazda – Grupa Teatralna Glutaminian Sodu ze spektaklem „Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi”.
Scenariusz: Malina Prześluga.
Reżyseria: Agnieszka Wołoszyn, Maciej Nabiałek.
Konsultacje reżyserskie: Kinga Matusiak-Lasecka, Daniel Lasecki.
Muzyka i aranżacja piosenek: Pola Stechura.
Światła: Ryszard Drozdowski.

Znakomicie oddany przez artystów obraz społeczeństwa ulegającego wpływom zachodnich trendów posuniętych do absurdu, jak tabletki na brokatową kupę czy wychowanie bezpieluszkowe przy jednoczesnym dystansie emocjonalnym i mentalnym do tragedii rozgrywających się w innych, nieodległych częściach świata. Jednak w obliczu tego, co właśnie się dzieje, nasze społeczeństwo pokazało swoje najlepsze cechy.
Dziś ty tracisz wszystko, a to, co dostajesz w zamian, zyskiem nie jest, jutro mogę to być ja.
Teatr Czwarta Scena i Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego zaprezentował spektakl: „Ferdydurke. Ćwiczenia” na podstawie fragmentów powieści Witolda Gombrowicza. Wystąpili studenci I roku Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.
Reżyseria: Michał Piotrowski.
Adaptacja: Miłosz Markiewicz.

Bunt i ból okresu dojrzewania, forma mordująca niewinność człowieka i cienka granica dzieląca porządek społeczny od zniewolenia. Warto odnieść do współczesności.

Teatr OdRuchu wystąpił ze spektaklem „Karma.”
Scenariusz i reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka.
Choreografia: Michał Misza Czorny.
Asystent choreografa: Kacper Mucha.

Dużo dobrego tańca, no i rzadko spotykany spektakl wrotkowy. Lekkie, dowcipne teksty poruszające jednak ważne zjawiska społeczne. Czy marzenie o byciu dobrą żoną i mamą jest gorsze niż ambicja zrobienia kariery? Jak jest z rolami, przywilejami i odpowiedzialnością mężczyzn i kobiet?
Olkuska Noc Teatru jak zwykle niezwykła! I to z kilku powodów. Trzy znakomite spektakle, wreszcie na żywo, a poza tym konieczność sprostania nieoczekiwanym wyzwaniom. Cóż… siadło oświetlenie. Z nieznanego powodu postanowiło popełnić udane samobójstwo. W dodatku stary system ochoczo poszedł w ślady nowego. Widzowie cierpliwie znosili przedłużone przerwy dyskutując przy poczęstunku i lampce wina. Nikt nie narzekał, w końcu Noc Teatru to prawdziwe wydarzenie kulturalne. Dzięki pomysłowości i umiejętnościom oświetleniowca oraz wyrozumiałości artystów wszystko przebiegło gładko.

Dziękujemy!

Podziel się tą informacją

Zło konieczne

Zło konieczne

Wiecie, jak wygląda sala pełna roześmianych ludzi? Fajnie wygląda.
28

Wieczór ku pamięci Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej

In memoriam

23 września w MOK-Centrum kultury odbyło się spotkanie in memoriam

Skip to content