XVII Turniej Rycerski

XVII Turniej Rycerski

XVII Turniej Rycerski

Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie stanowi coroczną wakacyjną atrakcję. Tłumy ludzi ściągają zewsząd, aby wziąć udział w tej niezwykle widowiskowej imprezie. W tym roku w turnieju bierze udział około 150 rekonstruktorów historycznych. Patronat honorowy nad Turniejem objął Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Zmagania rozpoczęły się turniejem łuczniczym. Kiedy strzały przestały świstać w powietrzu, za broń chwyciły damy. Walki kobiet na „Miecz i Tarczę” mroziły krew w żyłach i były równie zawzięte, jak późniejsze walki rycerzy.

Sporą dawką magii był pokaz alchemiczny. Nie tylko dzieci były zafascynowane, dorośli też patrzyli z zachwytem…

Oficjalne otwarcie imprezy z przyczyn losowych odbyło się nieco później, niż planowano. Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Marcin Wiercioch dokonał otwarcia turnieju. Pokaz artylerii jak zwykle wymagał otworzenia ust w odpowiednim momencie, żeby zapewnić dobre samopoczucie błonie bębenkowej.

Krwawa i zaciekła „Bitwa o zamek” toczyła się w zamkowej fosie. Było wielu poległych, na szczęście nietrwale.

Turniejowi towarzyszą i inne atrakcje. Liczne stoiska, warsztaty rzemieślnicze, rozrywki dla najmłodszych, pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Osieka oraz z Zawady, a także specjały Kuchni Rycerskiej. Pod zamkiem ulokował się Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Gminy Olkusz, gdzie można otrzymać bezpłatne ulotki, foldery i mapy oraz wziąć udział w quizie z upominkami. Przy stoisku Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, odbywały się zabawy plastyczne dla najmłodszych.

Kolejną atrakcją był koncert zespołu Malinowa Mąka. Na zakończenie grupa Nam Tara zaprezentowała wspaniały fireshow.

Niedziela zapowiada się równie ciekawie. Czekamy na Was już o 12.00, nie traćcie ani godziny!

XVII Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie pod patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy Olkusz oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

Podziel się tą informacją

Juromania 2023

Juromania 2023

Tegoroczna Juromania odbyła się pod hasłem „Jura w klimacie”. Była

Skip to content