Szlachetne Serca Olkusza wyróżnione

Laureaci Cordis Nobilis

Niezwykły był sobotni wieczór 25 lutego 2023 roku, tak jak niezwykli są laureaci nagrody Cordis Nobilis za 2022 rok, przyznanej Szlachetnym Sercom, czyli osobom i organizacjom, wyróżniającym się aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Jej uroczystego wręczenia dokonał burmistrz Roman Piaśnik w symbolicznym czasie – dzień po rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

– Miniony rok trwale zapisał się w naszej pamięci. Wojna za naszą granicą wzbudziła dawno niepamiętaną grozę i poczucie realnego zagrożenia. Już od roku obserwujemy krwawiącą, ale bohatersko broniącą się Ukrainę. W ostatnich miesiącach zupełnie na nowo poznaliśmy, czym jest bezinteresowna pomoc. Dlatego tym większym podziwem darzymy te osoby, które swoją bezinteresowną pracą zasługują na naszą wdzięczność – tymi słowami laureatów nagrody Cordis Nobilis docenił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

W kolejnej już edycji Szlachetnych Serc nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: Organizacja, Filantrop, Wolontariusz i Osoba. Wręczenia nagród dokonał burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, a laudacje odczytał naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Jacek Imielski.

W kategorii Organizacja nagrody przyznawane są organizacjom pozarządowym za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra. Laureatem został Klub Sportowy OMEGA w Olkuszu.

Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz w ubiegłym roku obchodził 10-lecie swojej działalności, kontynuując działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Hilcus”. Z wielką pasją i zaangażowaniem klub rozwija pływackie talenty kolejnych roczników Olkuszan. Pływacy klubu Omega Olkusz zdobywają liczne medale mistrzostw Polski juniorów i mistrzostw Polski .

Klub może rozwijać swoją działalność dzięki pomocy dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Olkuszu. Nieocenioną pomoc w działalność klubu wnoszą rodzice zawodników. To oni angażują się w życie klubu, dbają o atmosferę i najlepszy doping na zawodach.

Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz to pepiniera wybitnych olkuskich pływaków.

W kategorii Filantrop nagrody przyznawane są darczyńcom i sponsorom za finansowe wspieranie działalności społecznej. Laureatem nagrody w tej kategorii zostali Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie.

Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie od wielu lat wspierają finansowo i rzeczowo liczne przedsięwzięcia charytatywne i przedsięwzięcia integrujące lokalne środowisko. Od 2015 roku wspierają organizację Wigilii Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla mieszkańców na olkuskim Rynku. Przekazują vouchery do restauracji Batorówka licytowane w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w czasie zbiórek dla chorych dzieci. Od wielu lat wspierają rzeczowo i finansowo przedsięwzięcia integrujące mieszkańców Olkusza – pikniki rodzinne, eksplozję kolorów w II LO w Olkuszu.

Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie nasi filantropi.

W kategorii Wolontariusz nagrody przyznawane są osobom stawiającym pierwsze kroki w pracy społecznej. Kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech wyróżnień, które otrzymały Pani Alicja Gałka, Pani Patrycja Mączka, Pani Dominika Maroszek i Pani Julia Stach.

Panie: Alicja Gałka, Julia Stach i Patrycja Mączka z wielkim zaangażowaniem wykonywały pracę wolontariacką w Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu a później w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. W gimnazjum opiekowały się niepełnosprawnym chłopcem, wysyłały paczki dla potrzebujących dzieci, brały udział w zbiórkach charytatywnych.

W IV Liceum Ogólnokształcącym brały udział w świątecznej zbiórce żywności, kwestowały w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomagały starszej osobie w robieniu zakupów i w wielu innych akcjach pomocowych.

Panie Alicja Gałka, Julia Stach i Patrycja Mączka – ,,Wspaniała Trójka z Czwórki”.

Pani Dominika Maroszek od wielu lat uczestniczy w dziesiątkach przedsięwzięć społecznych i charytatywnych. Wspierała wiele zbiórek na rzecz chorych dzieci, na rzecz podopiecznych Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej i Domu Dziecka w Olkuszu.

Pani Dominika Maroszek to osoba, która nie przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują pomocy.

Laureatką nagrody Cordis Nobilis w kategorii Wolontariusz została Pani Kinga Czopek.

Pani Kinga Czopek od wielu lat poświęca swój czas i energię na pracę wolontariacką. Współpracowała z wieloma olkuskimi organizacjami pozarządowymi, z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Domem Pomocy Społecznej w Olkuszu, schroniskiem dla osób bezdomnych ,,Przytulisko” w Krakowie. Aktywnie działała w Klubie Wolontariackim w Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu. Brała udział w licznych zbiórkach żywności, w organizacji wielu imprez charytatywnych, odwiedzała pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu. Aktywnie wspierała organizowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Wigilię na olkuskim rynku.

Pani Kinga Czopek jest osobą wrażliwą, życzliwą i zawsze gotową nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

W kategorii Osoba nagroda przyznawana jest za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób. W tym roku laureatami nagrody Cordis Nobilis w kategorii Osoba zostali Państwo Olga i Mateusz Kamionkowie.

Państwo Olga i Mateusz Kamionkowie przez całe swoje dorosłe życie skupili się na pomocy i aktywizacji ludzi do pracy na rzecz swojej społeczności lokalnej. W 2013 roku założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO. Wkrótce potem reaktywowali Osiedlowy Klub Krecik na Osiedlu Młodych. W klubie, wspólnie z dużą grupą współpracowników, realizują różnorodne projekty, skierowane zarówno do osób młodych, jak i seniorów. Organizują pikniki rodzinne, międzynarodową szkołę letnią, Centrum Seniora.

24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Już tego dnia członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO i liczne grono wolontariuszy zorganizowało punkt który stał się olkuskim centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przez pierwsze miesiące wojny transporty z Olkusza były przekazywane autobusami, które przywoziły do Polski uchodźców, a następnie wracały z olkuską pomocą humanitarną. Pomoc kierowana była m.in. do miasta Niżyn na Czernichowszczyźnie. W pomoc Ukrainie zaangażowały się dziesiątki mieszkańców Olkusza.

Wielka w tym zasługa Państwa Olgi i Mateusza Kamionków.

Galę nagrody Cordis Nobilis uświetnił występ niesamowitego duetu muzycznego, który stworzyli Anna Jakiesz-Błasiak oraz Mikołaj Miko Król.

Pomoc w organizacji gali Cordis Nobilis zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

 

Źródło: Olkusz Srebrne Miasto

Podziel się tą informacją

Juromania 2023

Juromania 2023

Tegoroczna Juromania odbyła się pod hasłem „Jura w klimacie”. Była

Skip to content