Juromania 2022

juromania 2022

Podczas weekendu 16 – 18 września odbyła się piąta edycja Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej pod hasłem „Poczuj smak historii”.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu również świętował Juromanię. Na dziedzińcu Podziemnego Olkusza rozłożyły się kramy z pięknym rękodziełem, miodem i pochodnymi strzeżonymi przez żywe pszczoły, biżuterią i regionalnymi potrawami przygotowanymi przez gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Ostrężnica i Łany.

Po basztą odbywało się kucie; rekonstruktor historyczny, artysta-kowal Łukasz Maływid Żak z Kuźni na Wierzbiu w Żuradzie kuł, wyjaśniał i prezentował wspaniałe wyroby.

Po południu w fosie pod basztą odbył się „Szturm oddziału lisowczyków na Olkusz” – rekonstrukcja  historyczna oraz pokaz broni czarnoprochowej.

Również na rynku nie brakowało atrakcji. Animatorzy z Podziemnego Olkusza prowadzili warsztaty plastyczne „Od gwarka do górnika”. Podczas zajęć dzieci mogły wykonać górnicze czako, pomalować gipsową kopię olkuskiego trojaka, poznać tradycje górnicze. W Sarmackim namiocie prezentowano szlacheckie ubiory,  broń palną i wyposażenie polskiej szlachty.

To tylko część sobotnich atrakcji.

W niedzielę festyn historyczny Sarmaci i Kozacy zgromadził tłum ludzi pod rabsztyńskim zamkiem. Otwarcia imprezy dokonał Z-ca Burmistrza  ds. Społecznych Marcin Wiercioch, poparłszy to odważnym odpaleniem działa.

Nastąpił przemarsz wojsk i prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, które przeniosły wszystkich parę wieków wstecz.  Pokazy husarii i artylerii, walki na szable, zabawy sarmackie, prezentacja strojów szlacheckich i niezwykle widowiskowy pokaz mody staropolskiej miały wielkie powodzenie. Nie zabrakło  rozrywek dla najmłodszych.

Niestety, deszcz przyspieszył przebieg wydarzeń. „Szturm na zamek” odbył się nieco wcześniej, nie tracąc jednak na malowniczości.

Rycerskim wydarzeniom towarzyszyło mnóstwo innych atrakcji; konkursy, zabawy, gry, wyczyny sprawnościowe, ciekawe stoiska, poczęstunek – uczta kozacka.

Mimo późnojesiennego chłodu przeżycia były niezapomniane.

Organizatorem wydarzenia Juromania – Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2022 jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Podziel się tą informacją

Juromania 2023

Juromania 2023

Tegoroczna Juromania odbyła się pod hasłem „Jura w klimacie”. Była

Skip to content