In memoriam

Wieczór ku pamięci Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej

23 września w MOK-Centrum kultury odbyło się spotkanie in memoriam poświęcone śp. Bożenie Szczygieł-Gruszyńskiej. Na spotkaniu obecni byli córka pani Bożeny z mężem – Ewa i Leszek Michalscy.

Gości powitał Kierownik MOK-Centrum Kultury Wojciech Ozdoba, a spotkanie prowadziła Grażyna Praszelik-Kocjan, która panią Bożenę znała, darzyła ciepłymi uczuciami i miała okazję z nią współpracować podczas swojej długoletniej pracy dla olkuskiego MOK, w tym na stanowisku dyrektora.

Wielu przybyłych na spotkanie znało panią Bożenę osobiście, wszyscy zachowali o niej wspomnienia niezwykle serdeczne, jako że była osobą ciepłą, naturalną, otwartą na ludzi i skłonną do spontanicznej pomocy oraz dzielenia się z innymi.

Bożena Szczygieł-Gruszyńska do Olkusza trafiła po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział jako nastolatka. Tu poznała Bogdana Szczygła. Ich młodzieńczą miłość ukoronował związek małżeński zawarty w 1952 roku. Oboje ukończyli studia medyczne, Bożena Szczygieł jako specjalizację wybrała stomatologię, Bogdan Szczygieł – radiologię.

W 1966 roku państwo Szczygłowie wyjechali wraz z córką Ewą do Nigru, gdzie przez blisko dwanaście lat pracowali jako lekarze.

Bogdan Szczygieł o wyjeździe do Afryki marzył od dzieciństwa, była jego wielką fascynacją. Zaczął kolekcjonować dzieła sztuki ludów afrykańskich. Podczas pobytu w Nigrze państwo Szczygłowie zgromadzili bogatą kolekcję, którą postanowili przekazać Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Olkuskiej. Zapoczątkowała ona unikalne zbiory Muzeum Afrykanistycznego. Bogdan Szczygieł, znany lekarz, podróżnik i pisarz, kierował Muzeum społecznie; stale uzupełniał zbiory, organizował wystawy i odczyty, propagował działalność placówki w mediach. Po jego śmierci w 1986 roku działalność tę kontynuowała pani Bożena. Angażowała się w bieżącą działalność i rozwój Muzeum Afrykanistycznego, brała aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym Olkusza. Zawsze czynna, wspierająca, pomagająca, osobowość bogata i wielowymiarowa.

W 2005 roku wydała drukiem tomik wierszy „Od świtu do zmierzchu”. Piękne, nastrojowe, emanujące tęsknotą za Polską. Przez całe lata jej wiersze publikowane były w prasie i wydawnictwach zbiorowych.

W 2013 roku Bożena Szczygieł–Gruszyńska została patronką olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego, które już wcześniej nosiło imię jej męża.

Pod koniec życia mieszkała w USA pod opieką córki Ewy Szczygieł-Michalskiej i jej rodziny. Swoją pasją do Afryki i literatury zaraziła córkę, która w 2006 roku wydała książkę „Baśnie spod baobabu”.

Bożena Szczygieł–Gruszyńska zmarła 8 kwietnia 2020 roku w wieku 90 lat.

Podczas wieczoru wspomnień były i łzy, i głosy łamiące się ze wzruszenia. O wierszach pani Bożeny mówił dr hab. prof. UP Marek Pieniążek; jeden z nich odczytała olkuska poetka Irena Włodarczyk.

Wzruszające były wspomnienia Grzegorza Łubczyka, który jako młody reporter spędził kilka miesięcy w Afryce u państwa Szczygłów, serdecznie się z nimi zaprzyjaźniwszy.

Prof. dr hab. Robert Kłosowicz, kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, który w ubiegłym roku swoją wystawą „Różne oblicza Afryki” uczcił obchody 50-lecia Muzeum Afrykanistycznego im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej, podkreślił, jak ogromną wartość ma dar państwa Szczygłów, ich wspaniałe zbiory wzbogacane przez lata przez innych darczyńców.

Na zakończenie obejrzeliśmy niewielką fotorelację z życia tej niezwykłej rodziny i film promujący muzeum „Czarny Ląd w Srebrnym Mieście”.

Podziel się tą informacją

Juromania 2023

Juromania 2023

Tegoroczna Juromania odbyła się pod hasłem „Jura w klimacie”. Była

Skip to content