Nie tylko oficjalnymi przemowami, składaniem kwiatów przed pomnikami i uroczystymi mszami czczą Polacy bliskie sercom swym święta. Będąc narodem wrażliwym na muzykę i mającym wiele patriotycznych pieśni, a także lubiącym śpiewać, chętnie zbieramy się na koncertach towarzyszących uroczystościom. Nie inaczej jest w Olkuszu, m. in. w rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka Patriotyczna 2017 odbyła się na centralnym placu naszego miasta.

Chór OUTW na Majówce Patriotycznej 2017

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu włącza się w przygotowania artystycznych opraw świąt narodowych. Tym razem wsparł olkuskie Starostwo Powiatowe w organizacji Majówki Patriotycznej. Stąd też, zaraz po powitaniu gości przez starostę Pawła Piasnego i słowach wprowadzenia do koncertu Anny Curyło-Rzepki – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego, na scenie pojawił się Chór Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Starosta Paweł Piasny

Zespół ten, kierowany przez Dorotę Stachowicz-Mączkę, działa przy Miejskim Ośrodku Kultury, tak jak i nasza uczelnia dla seniorów. W repertuarze chóru nie brakuje patriotycznych pieśni, zarówno tych popularnych, znanych powszechnie, jak i nieco zapomnianych.

Chór OUTW na Majówce Patriotycznej 2017

Na scenie plenerowej w Rynku najpierw wykonał utwory wprost nawiązujące do Trzeciomajowego święta i historycznych wydarzeń tamtych czasów, zaś kolejnymi kompozycjami wprowadził słuchaczy w inne ważne dla dziejów Polski i Polaków, wzniosłe i tragiczne momenty.

Chór OUTW na Majówce Patriotycznej 2017

Patriotyczne utwory, ale też inne wybrane specjalnie na tę okazję pieśni wypełniły część koncertu, podczas której wystąpili: Nicole Wodzińska (sopran), Katarzyna Ćwiek (sopran), Kamil Bień (tenor), Piotr Karzełek (baryton), ks. Paweł Sobierajski (tenor i konferansjer koncertu), Mirella Malorny-Konopka (fortepian) oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta. Więcej informacji o Majówce Patriotycznej 2017, podczas której było też wspólne śpiewanie i konkurs dla publiczności, znajdzie się na stronie internetowej organizatora www.sp.olkusz.pl i patrona medialnego www.przeglad.olkuski.pl.

Wśród gości Majówki obecni byli m. in.: wicestarosta Jan Orkisz i burmistrz Roman Piaśnik z małżonkami.

Publiczność

Dodatkową atrakcją imprezy była grochówka przygotowana przez Stowarzyszenie Produkt Lokalny Nad Białą Przemszą, przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawady.

Na smakoszy czekała wyśmienita grochówka

Organizatorem Majówki Patriotycznej 2017 było Starostwo Powiatowe w Olkuszu, zaś współorganizatorami Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, który zapewnił też obsługę techniczną imprezy.