nospr1

Program

Jan Kanty PawluśkiewiczNieszpory ludźmierskie

Jan Kanty Pawluśkiewicz – muzyka

Leszek Aleksander Moczulski – słowa

Nieszpory od swojej prapremiery w 1992 roku święcą wielkie triumfy i cieszą się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Koncert został wystawiony
już blisko 100 razy w kraju i za granicą, w reprezentatywnych kościołach i katedrach, m. in.
w Chicago, Toronto, Nowym Jorku oraz jako wizytówka polskiej kultury na wystawie światowej EXPO ’98 w Lizbonie. W kraju odwiedził wszystkie większe ośrodki kulturalne, zyskując wierne grono słuchaczy.

Nieszpory to monumentalne w formie dzieło z udziałem wielkiej orkiestry symfonicznej, ponad 100–osobowego chóru mieszanego oraz solistów. Udział popularnych artystów estradowych i ich perfekcyjne wykonanie partii solowych niewątpliwie wpływają na dobry odbiór tego koncertu nawet przez mniej wyrobionych słuchaczy, mających sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną.

Nieszpory składają się z 18 pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych
i z chórem. Muzyka Nieszporów jest niesłychanie różnorodna i zawiera na tle klasycznym elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, a także i tradycyjnej kościelnej (fragmenty grane na fisharmonii), czy partie chorałowe. Nie jest to muzyka stricte symfoniczna, lecz zawiera piękne melodyjne utwory.

Odniesienie do folkloru wiąże się wprost z tytułem Oratorium, jako że Nieszpory opierają się na wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do cudownej figury Gaździny Podhala, Matki Boskiej Ludźmierskiej. Sanktuarium Ludźmierskie z racji swojego mijającego Jubileuszu 600-lecia zostało w roku 2001 podniesione dekretem Jana Pawła II do rangi Bazyliki Mniejszej.

Tematyka Nieszporów – ukochanie Matki Bożej wpisane w realia gór są niezwykle adekwatne do charyzmatu pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak ukochał Matkę Najświętszą oraz góry. Polskie góry w sąsiedztwie, których wzrastał.

Piękny poetycki tekst Moczulskiego to również niezwykły walor utworu. Oparty na Psalmach Dawidowych, staje się momentami, swoistą poetycką parafrazą, nawiązującą do przeżyć człowieka. Opowieści o wierze i miłości ludu Podhala, jego przywiązania do tradycji. Głęboka treść to też zaduma zagubionego współczesnego człowieka nad problemami egzystencji w odniesieniu do Dekalogu.

Nieszpory oczarowują publiczność, która z każdego koncertu wychodzi zachwycona. Owacjom na stojąco i bisom nie ma końca.

Koncert stanowił oprawę wielkich uroczystości państwowych i kościelnych, m. in. 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, gdzie Ojciec Święty rozpoczynał swoją kolejną pielgrzymkę do ojczyzny. Nieszpory uświetniły też spotkanie premierów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec w Gnieźnie, a także organizowaną przez Stolicę Apostolską III Światową Konferencję Miast Pielgrzymkowych na Jasnej Górze.