Już o dziesiątej w Silver Parku zainteresowani mogli zwiedzić dawną kopalnię i skansen maszyn górniczych. Z tego też punktu wyruszył Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zmierzając do Rabsztyna, gdzie witał ich punkt organizatora – MOSiR-u.

DSC 0306

W Rabsztynie, w Chacie Kocjana, przez cały dzień trwały Warsztaty Rękodzieła prowadzone przez studentki Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy olkuskim MOK. Przepiękne kwiaty robione z bibuły kwitły przed chatą, w chacie i na nadgarstkach wielu gości.

DSC 0132

Na rabsztyński Zamek zmierzały duże grupy zwiedzających, korzystając z akcji Zamek za złotówkę. Można było zwiedzić zabytek z przewodnikiem, którego rolę pełnił Jacek Sypień, znany olkuski historyk i pracownik miejskiego Biura Promocji w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT.

DSC 0124

DSC 0126

20170910 141838

Pod zamkiem działał również Mobilny Punkt Informacji Turystycznej – oferował bogate materiały reklamowe, mapy, a także rozrywkę.

DSC 0156

DSC 0154

Wiele osób wzięło udział w quizie o Olkuszu, sprawdzając swoją wiedzę. „Koło Fortuny” kręciło się dla zwycięzców – były wyłącznie wygrane... Niejeden odszedł ściskając w ręce na szczęście olkuskiego trojaka, wybitego na przenośnej mennicy.

DSC 0168

DSC 0172

Mali artyści o wiele wcześniej, niż zaplanowano, rozpoczęli oferowane przez MOK plenerowe zajęcia plastyczne Namaluj swój zamek. Powstawały piękne prace, a w miarę, jak wystawa stawała się coraz bogatsza, pojawiały się kolejne dzieci chcące zostawić ślad swojego talentu. Zamek został uwieczniony wiele razy, w wielu interesujących interpretacjach.

DSC 0364 2

DSC 0149

DSC 0161

Lekki wiatr, który próbował schłodzić upalny dzień, okazał się idealny do puszczania latawców. Oprócz doświadczonych uczestników zabawy byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu sterowali kolorowym kuzynem szybowca. Najlepiej szło cierpliwym... Cieszyli się wszyscy.

DSC 0167

DSC 0178

W Chacie Kocjana oprócz warsztatów rękodzieła zainteresowanie budziła ekspozycja upamiętniająca utalentowanego olkuszanina.

DSC 0277

Projekcje filmów: Podolkuskie wizytówki, Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę, Niemal zapomniana – Maria Płonowska, poszerzały historyczną wiedzę zwiedzających.

DSC 0133

O szesnastej w Chacie Kocjana historyk Jacek Sypień w niezwykle ciekawy sposób przybliżył nam sylwetkę Zygmunta Nováka – prekursora polskiej architektury krajobrazu, twórcę krakowskiej szkoły krajobrazu, pomysłodawcę utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednego z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego, których to realizacji, niestety, nie doczekał.

DSC 0191

Tuż przed prelekcją Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń i Jacek Sypień drobnymi upominkami podziękowali paniom tworzącym przez cały dzień kolorowe kwiaty. Pracowały bez wytchnienia, bo co rusz zbierała się kolejka chętnych po kwiat na nadgarstek, jako artystyczną pamiątkę tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Olkuszu – Rabsztynie.

DSC 0182