W MOK-Centrum Kultury otwarto 5 września wystawę zabawek z duszą – wspaniałych, niepowtarzalnych, udostępnionych przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Wszystkie zabawki wykonane są z materiałów naturalnych – drewna, gliny, ręcznie zdobione – mają w sobie cząstkę duszy swojego twórcy.

DSC 0152

DSC 0153

Na otwarciu wystawy pojawiła się grupa przedszkolaków Wesołe Koziołki z olkuskiego Przedszkola Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego.

DSC 0154

Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego MOK, serdecznie przyjęła pierwszych zwiedzających. Opowiedziała o zabawkach, jakimi dzieci bawiły się wiele, wiele lat temu. Często same strugały je z drewna, lepiły z gliny czy plotły ze słomy. Bywało, że całe rodziny były zaangażowane w proces wytwarzania zabawek. Ojciec przygotowywał części, syn je montował, a  matka i córki zajmowały się ozdabianiem. Zresztą i zabawki dzieci z Afryki powstawały w podobny sposób, co olkuskie przedszkolaki mogły sprawdzić dzięki kolekcji Muzeum Afrykanistycznego.

DSC 0148

Dzieci obejrzały film, ale najwięcej radości sprawiło im osobiste wypróbowanie tych niezwykłych zabawek. Najpierw uważnie słuchały instrukcji, a potem z radością biegły za łopoczącym skrzydłami motylkiem, czy nakłaniały drewniane kurki do dziobania ziarna.

DSC 0150

DSC 0146

DSC 0155

Tylko w gliniane figurki – gwizdki nie mogły dmuchać, gdyż zachodziła obawa, że kruche tworzywo może nie znieść tego entuzjazmu...

Najstarszy na wystawie gwizdek gliniany w formie ptaszka pochodzi z 1960 roku.

DSC 0156

Jednym ze znanych twórców zabawek ludowych był Stanisław Naróg z Żołyni, urodzony w Brzózie Stadnickiej, skąd pochodzi też rodzina Guzych, która również zajmowała się zabawkarstwem. Z tego zresztą  słynęła już przed wojną cała miejscowość.

DSC 0151

Warto obejrzeć tę wystawę, która będzie trwała do końca września. Zapraszamy dzieci, chętnie całe grupy, po wcześniejszym umówieniu się. Zapraszamy również dorosłych – każdy na te zabawki spojrzy inaczej. Jeden z sentymentem, bo pamięta podobne, inny z podziwem jak na dzieło sztuki, którym są, jeszcze inny dojrzy w nich inspirację – wróciła przecież moda na zabawki ekologiczne, może uda się je skonstruować własnoręcznie?

DSC 0157