W niedzielę, 3 września, odbyły się bardzo uroczyście: Drugi Olkuski Dzień Seniora i Pierwsze Olkuskie Senioralia.

Organizatorami byli: Gminna Rada Seniorów w Olkuszu i Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W MOK – Centrum Kultury, podczas części sympozyjnej, gości przywitał serdecznie Ryszard Ryza, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów. „-Dziś jesteśmy młodzi!” – zadeklarował, a czas pokazał, że istotnie tak było.

DSC 0003

W imieniu władz miasta uroczystość otworzyła wiceburmistrz Bożena Krok.

DSC 0007

Do czternastej trwały wykłady na tematy ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa seniorów, i nie tylko seniorów, bo na kondycję w wieku dojrzałym pracujemy przez całe życie.  Można było również sprawdzić stan swojego zdrowia; zmierzyć wagę, ciśnienie czy ostrość słuchu.

DSC 0020

Nie zabrakło części artystycznej, w której wszyscy oklaskiwali Międzypokoleniową grupę instrumentalno-wokalną pod kierownictwem Franciszka Dudka.

DSC 0017

Ważnym punktem programu było wręczenie wybranym przez komisję instytucjom wyróżnień w konkursie „Miejsca Przyjazne Seniorom”.  Wyróżnienia wręczał Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

DSC 0032

Przedstawiciele odbierający tabliczki pamiątkowe ze wzruszeniem dziękowali choć w paru słowach, a na koniec pozowali do zdjęcia upamiętniającego tę wspaniałą inicjatywę.

DSC 0045

Po wzruszającej mszy świętej na Rynek ruszył barwny korowód seniorów. Choć pogoda udowadniała, że w lecie też może zapanować listopad, na strojach pań kwitły wiosenne kwiaty, a od dobrego humoru i entuzjazmu świętujących temperatura podniosła się o kilka stopni.

DSC 0061

Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, przekazał uroczyście seniorom klucz do miasta jako symbol szacunku dla nich. W zamian otrzymał obietnicę, że odzyska klucze i miasto w stanie nienaruszonym.

DSC 0069

Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MOK w Olkuszu odśpiewały uroczyście Hymn Seniora. Dyrygowała, gościnnie, Grażyna Królewicz, która skomponowała muzykę do tego utworu.

DSC 0074

Wspaniale śpiewał Chór Hejnał. Dyrygent, Jana Kućmierczyk, jest ubiegłorocznym laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej za całokształt osiągnięć twórczych.

DSC 0085

Z zespołem muzycznym Hamak śpiewała lirycznie Maria Kordaszewska.

DSC 0090

Uosobienie wdzięku, Krystyna Wodecka oraz Stanisław Serafin z olkuskiego UTW dali niezapomniany pokaz tańca towarzyskiego.

DSC 0104

Zespół UTW Atram Bugi fantastycznie pokazał, jak tańczyć zumbę.

DSC 0099

Studenci Uniwersytetu przedstawili również dwa skecze: „Sekretarki” i „Skecz angielski”, dając dowód dużego poczucia humoru, talentów aktorskich i zdumiewającego opanowania języka angielskiego na kursach organizowanych w ramach UTW.

DSC 0098

Wokalistki pracowni muzycznej MOK pod kierownictwem Wiesława Barana zaprezentowały naprawdę wysoki poziom; śpiewały Karolina Paś i Justyna Haberka.

DSC 0113

Wystąpiła także Międzypokoleniowa grupa wokalno-instrumentalna pod kierunkiem Franciszka Dudka, kompozytora muzyki do wierszy olkuskich poetów, współtwórcy płyty Olkuska Poezja  Śpiewana, promowanej podczas Senioraliów. Promowana była także książka Ryszarda Ryzy „Olkusz moje miasto”.

DSC 0080

Uroczystości były okazją do dystrybucji olkuskiej Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz Koperty Życia, którą każdy powinien posiadać, szczególnie, jeśli mieszka samotnie, ponieważ naprawdę pomaga ratować życie dzięki szybkiemu dostępowi do ważnych informacji o stanie zdrowia.

DSC 0083

Zadbano o zziębniętych uczestników, którzy mogli skosztować zupy dyniowej w kolorze i o smaku słonecznej jesieni.

DSC 0117

Ogromne wrażenie wywarł występ zespołu Prasłowianki. Wśród Prasłowianek płci męskiej podziwialiśmy Zenona Krukowieckiego, wieloletniego członka zespołu.  Nad Rynkiem unosiły się pieśni różnych narodów słowiańskich, śpiewała publiczność, ha, nawet sam burmistrz śpiewał i to na scenie, wśród zespołu... Przecież pieśń „O, Maryjanno” zna każdy.

DSC 0139

Serdeczne oklaski, owacje, serdeczne podziękowania i pożegnania pełne wzruszenia...

DSC 0137

DSC 0140

Współorganizatorzy Drugiego Olkuskiego Dnia Seniora i Pierwszych Olkuskich Senioraliów:

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, BWA, Komenda Powiatowa Policji, Ilkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundacja Nowa, KS Flika, Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich.