Po raz drugi olkuski Miejski Ośrodek Kultury i działający w nim Klub Literacki zorganizowali na zamku w Rabsztynie Noc Poetów. Tym razem, czyli w sobotę 15 lipca 2017 r., wiersze czytane przez autorów wzbogacone zostały koncertem poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Bractwo Wiecznego Natchnienia. Ponad stu miłośników liryki słuchało recytacji i ballad w scenerii do wydarzeń takich wymarzonej – na tle zamkowych ruin, pod rozgwieżdżonym niebem, z nastrojowymi efektami snopów świateł wydobywających poetów z mroku.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Tuż przed godziną 21. ciszę przerywało jedynie brzęczenie owadów i nieliczne w zapadających ciemnościach głosy ptaków. Chwilę potem z plenerowej sceny na zamkowe wzgórze popłynęła powitalna piosenka Bractwa Wiecznego Natchnienia. Ich muzyka, z gatunku określanego też „krainą łagodności”, nie tylko nie zaburzyła owego spokoju, a wręcz przeciwnie, znakomicie harmonizowała z klimatem miejsca i czasu. Wprowadzenie to dopełnił oficjalnym powitaniem Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego MOK, po czym oddał głos poetom. Część pierwszą, po której nastąpił koncert, poprowadził dr hab. Marek Pieniążek – prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opiekun Klubu Literackiego MOK w Olkuszu oraz inicjator Nocy Poetów na zamku w Rabsztynie.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Przedstawiani przez niego autorzy pojawiali się to na moście prowadzącym do wieży bramnej,

to w jej oknie,

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

innym razem na szczycie najwyżej położonej baszty tzw. górnego zamku, czy wreszcie na ławce tuż przy fosie.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Kiedy Marek Pieniążek wymieniał nazwisko kolejnego poety i pokrótce przybliżał jego twórczy dorobek, wówczas strumień światła z punktowego reflektora odsłaniał skrytą dotąd w ciemności postać autora. Czytających swe wiersze na moście i w pobliżu bramy osnuwały mgły przydające scenerii tej jeszcze więcej romantyczności.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Każdy z współtwórców tego lirycznego spektaklu, oprócz prezentacji wybranych utworów, mógł też w kilku słowach skomentować je, opowiedzieć o inspiracjach i okolicznościach ich powstania. Były to częstokroć wyjątkowo osobiste wyznania, co bez wątpienia dało słuchaczom możliwość lepszego zrozumienia wierszy.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Te zaś były tak różne, jak różni są poeci. Miłość, samotność, poszukiwanie sensu egzystencji mieszały się w nich z satyrą, czy też zachwytami pięknem natury, a nie zabrakło też akcentów olkuskich. Jakże mogłoby być inaczej, skoro tworzyli je ludzie z naszym miastem związani.

Czas najwyższy przedstawić poetów tej Nocy. Byli to (w kolejności występowania):
Jadwiga Konieczniak,
Irena Włodarczyk,
Milenka Pieniążek – najmłodsza z występujących,
Aleksandra Kozieł,
Ewa Pogan,
Kazimiera Janczy,
Marta Jurkowska,
Olimpia Rychlińska,
Katarzyna Szojda,
Jarosław Nowosad,
Jarosław Prokop,
Janina Kapuścik Witek
i Marek Pieniążek.

Na zakończenie wszyscy razem odczytali wiersz „Obudź się”, napisany przez Janusza Czerniaka, zmarłego pięć lat temu olkuskiego poetę, malarza i muzyka.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Co prawda rozpoczęli całe wydarzenie, a zagrali także w przerwie recytacji, jednak pełnię swych możliwości i bogactwo repertuaru zaprezentowali w drugiej części drugiej Nocy Poetów. Bractwo Wiecznego Natchnienia powstało w 2014 roku. Wtedy to, jak sami wspominają, czwórka zapaleńców zapragnęła zmienić świat przy pomocy dźwięków. Oto oni: Martyna Smaruj (śpiew), Ryszard Smaruj (gitara akustyczna, śpiew, autor tekstów i muzyki), Piotr Wilczyński (gitara basowa) oraz Kamil Skicki (skrzypce). Od samego początku zespół jest wierny piosence autorskiej, a fascynacja takimi wykonawcami jak Bob Dylan czy Joan Baez nie pozostała bez wpływu na brzmienie zespołu, „doprawione” słowiańską wrażliwością.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

W listopadzie 2014 roku zdobyli III miejsce na festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie. Rok później wzięli udział w większości festiwali z tzw. kręgu „krainy łagodności”, co zaowocowało wygraniem kultowej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie oraz Grand Prix na IX TPPS „Danielka 2015” w Ujsołach. Na „Danielce” zespół otrzymał również nagrodę za najlepszą piosenkę, a była to „Piosenka dla Hani”. BWN zostało także docenione na OTPPS „Bazuna” 2015 i 2016. W grudniu 2015 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu "Przy kominku" w Kielcach, otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez audycję "Mikroklimat", nadawaną na antenie Radia Rzeszów. Kwartet ten ma ponadto na koncie wiele festiwali oraz koncertów w kraju i za granicą. W tym roku, dzięki współpracy z sopocką firmą SOLITON, zespół wydał swój debiutancki album pt. „Tango dla Poety”.

- Wspólne muzykowanie sprawia nam wielką radość, doskonale rozumiemy się nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Jesteśmy zakochani w akustycznym brzmieniu, cenimy sobie prawdę oraz szczerość muzycznego przekazu – mówią członkowie Bractwa Wiecznego Natchnienia.

Druga Noc Poetów na zamku w Rabsztynie

Po II Nocy Poetów na zamku w Rabsztynie, oprócz wielu lirycznych wrażeń pewne jest jedno - impreza ta na stałe zagości w kalendarzu olkuskich kulturalnych wydarzeń. Zatem do zobaczenia za rok, na trzecim spotkaniu z wierszami pośród zabytkowych ruin.