Po raz drugi Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowali spotkanie dla dzieci pt. „Bawmy się bezpiecznie”. Łączyło ono rozrywkę z przekazaniem wiedzy o właściwym reagowaniu na zagrożenia. Z racji pory najwięcej miejsca poświęcono tym niebezpieczeństwom, które najczęściej występują latem. Impreza odbyła się w piątek, 14 lipca 2017 r., na placu przy MDK, a zakończył ją konkurs z nagrodami sprawdzający przekazane malcom ważne wiadomości.

Bawmy się bezpiecznie

Do zgromadzonych w miejscu zbiórki uczestników strażacy przybyli wozem bojowym z włączoną syreną i migającymi niebieskimi światłami. Takie wejście, a właściwie wjazd, spotęgowało jeszcze ciekawość dzieci oczekujących emocjonujących wrażeń. Mundurowych gości przedstawiła Joanna Mączka z MOK i zaraz potem oddała głos prowadzącym.

Bawmy się bezpiecznie

Grzegorz Morawski i Karolina Filipska rozpoczęli od pogadanki na główny temat spotkania, czyli o zagrożeniach, z którymi dzieci zetknąć mogą się w wakacje.

Bawmy się bezpiecznie

Przystępnie i z obrazowymi przykładami omówili wiele zagadnień, począwszy od właściwego ubierania się i nawadniania podczas upałów, poprzez zachowanie nad wodą i w lesie, aż po zbieranie grzybów, niestety nie zawsze jadalnych. Strażacy najpierw nauczali, a potem włączali do aktywnego udziału w prelekcji małych słuchaczy. Ci chętnie odpowiadali na pytania o to jak zachować się w takiej, czy innej sytuacji, perfekcyjnie wymienili również wszystkie numery alarmowych telefonów.

Bawmy się bezpiecznie

W dalszej części spotkania druhowie zaprezentowali wyposażenie wozu bojowego, a to pompy i sikawki, topór, potężną dmuchawę służącą do rozwiewania dymu,

Bawmy się bezpiecznie

a także stroje wykorzystywane do różnorodnych akcji,

nie tylko gaśniczych,

Bawmy się bezpiecznie

ale też np. do likwidacji gniazd szerszeni lub rojów pszczół.

Bawmy się bezpiecznie

Wiele miejsca poświęcili zasadom udzielania pierwszej pomocy i stosowaniu do niej rozmaitego sprzętu.

Bawmy się bezpiecznie

Wiele radości sprawili dzieciom zabawą z sikawką, za pomocą której maluchy „strzelały” do plastikowych słupków.

Bawmy się bezpiecznie

Nie mniej frajdy dała kurtyna wodna, tworząca mile chłodzącą w gorące dni mżawkę.

Bawmy się bezpiecznie

Bez protestów ze strony rodziców szkraby przebiegały pod wodnym parasolem, a niektóre tańczyły nawet pod nim.

Bawmy się bezpiecznie

Na koniec odbył się konkurs wiedzy nabytej podczas tego spotkania. Poprawne odpowiedzi, a takich udzielili wszyscy uczestnicy konkursu, nagradzane były ufundowanymi przez olkuski MOK grami, książeczkami i innymi upominkami.

Bawmy się bezpiecznie

Impreza ta zorganizowana została w ramach Wakacji 2017 z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Serdecznie zapraszamy na kolejne atrakcje tej akcji. Ich szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

Bawmy się bezpiecznie

Drugie spotkanie „Bawmy się bezpiecznie” przygotowali i przeprowadzili strażacy:
Grzegorz Morawski - dowódca sekcji,
Darek Janas, Kamil Kocjan - pomocnicy dowódcy sekcji,
Tadeusz Głowacki - starszy strażak,
Karolina Filipska – sekretarz OSP w Olkuszu,
Paweł Pasek - członek komisji rewizyjnej OSP w Olkuszu,
we współpracy z Joanną Mączka i Łukaszem Węglarzem – pracownikami Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.