Otwarcie plenerowej wystawy i koncert muzyki klezmerskiej na Rynku, w niedzielne popołudnie 11 czerwca, złożyły się na inaugurację trzydniowych obchodów 75. rocznicy olkuskich Żydów. Wydarzenia te poprzedziło przemówienie burmistrza Romana Piaśnika, otwierające cykl uroczystości i imprez im towarzyszących, a poświęconych pamięci ofiar holokaustu pochodzących z naszego miasta. Ich historię i tragiczny los przedstawia plenerowa wystawa, zaś koncert w wykonaniu zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio pozwolił słuchaczom bliżej poznać tradycyjną muzykę żydowską i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Rozpoczęcie obchodów zgromadziło liczną publiczność

Choć organizatorzy przewidzieli możliwość przeniesienia niedzielnych imprez do pobliskiego MOK-Centrum Kultury, to tym razem nie zaszła potrzeba skorzystania z tej ewentualności. Rozpoczęcie obchodów odbyło się na centralnym placu miasta, przy sprzyjającej pogodzie. Licznie przybyłych gości powitał Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, zarazem główny organizator 75. rocznicy zagłady Żydów olkuskich. Uroczyście otworzył cykl zaplanowanych na 11, 12 i 13 czerwca wydarzeń oraz zaprosił do wzięcia w nich udziału. W niedzielę burmistrz otworzył również wystawę plenerową pt. „Olkuscy Żydzi” i zachęcił do wysłuchania koncertu Magda Brudzińska Klezmer Trio.

Rocznicowe obchody otworzył burmistrz Roman Piaśnik

Tablice wypełnione informacjami i archiwalnymi fotografiami, składające się na wyżej wymienioną wystawę, powstały dzięki Urzędowi Miasta i Gminy w Olkuszu - głównemu jej organizatorowi, a także PTTK Oddział Olkusz oraz Narodowemu Archiwum Cyfrowemu. Wystawa, którą oglądać można na Rynku do połowy lipca br., opowiada o historii Żydów w Polsce, ich olkuskiej społeczności, a także tragicznych losach w czasie II wojny światowej.

Plenerowa wystawa Olkuscy Żydzi

Część ekspozycji zawiera nazwiska ofiar holocaustu pochodzących z naszego miasta, a także ich zdjęcia. A ponieważ niełatwo wszystkie zawarte tam wiadomości zapamiętać, toteż uczestnikom inauguracji rozdawane były foldery informacyjne, wydane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Plenerowa wystawa Olkuscy Żydzi

Po otwarciu wystawy, z plenerowej sceny w sercu starówki popłynęły tradycyjne melodie żydowskie, z piosenkami śpiewanymi w galicyjskiej odmianie języka jidisz. Tę nagrodzoną gromkimi brawami i zakończoną bisem kulturalną ucztę, zapewnili uczestnikom rozpoczęcia rocznicowych obchodów muzycy grupy Magda Brudzińska Klezmer Trio. Zespół ten zaliczany jest do najlepszych w Europie wykonawców muzyki klezmerskiej, a tworzą go: Magda Brudzińska (śpiew, altówka), Marcin Wiercioch (akordeon) i Piotr Południak (kontrabas).

Magda Brudzińska Klezmer Trio

Magda Brudzińska nie tylko raczyła słuchaczy wyjątkową barwą swego głosu i wokalnym warsztatem, ale też wyjaśniała pochodzenie i tłumaczyła treści śpiewanych na olkuskim Rynku piosenek. Zgromadzonej przed plenerową sceną publiczności dało to kolejną okazję do wzbogacenia wiedzy o kulturze Żydów zamieszkujących ongiś m. in. na terenie Galicji. Nie sposób nie wspomnieć też o znakomitej dla pieśni oprawie w wykonaniu profesjonalnych instrumentalistów: Marcina Wierciocha i Piotra Południaka. Więcej informacji o zespole znaleźć można na stronie internetowej: magdabrudzinska.pl.

Magda Brudzińska Klezmer Trio

Pełny program obchodów 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów dostępny jest m. in. na stronach internetowych: www.umig.olkusz.pl oraz www.mok.olkusz.pl.

Organizatorem 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Współorganizatorzy: Starosta Powiatu Olkuskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Społeczny Komitet Organizacyjny, PTTK Oddział Olkusz, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu i IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu.
Patronat naukowy: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Olkuszu.
Patronat medialny: Przegląd Olkuski, Olkuscyzydzi.pl.
Patronat honorowy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.