Co znaczyć może ten tytuł? Przed wyjaśnieniem dodajmy, że nadany został wystawie zdjęć Adama Sowuli, który jak nikt inny w Olkuszu kojarzony jest z fotografią właśnie. Tytuł zaś mówi to, co już na pierwszy rzut oka widać na pracach od 1 czerwca 2017 r. prezentowanych w holu Miejskiego Domu Kultury. Tyle tylko, że nie mówi wszystkiego, bowiem oprócz niezwykłej tonacji zdjęcia te ukazują również niecodzienne spojrzenie na miasto wciąż nie do końca odkryte, ciągle poznawane, pełne detali i nastrojów częstokroć w codziennym zabieganiu niedostrzeganych.

Otwarcie wystawy

W imieniu Beaty Soboń – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, wystawę otworzyła Wioletta Sarota Stach – artystka, instruktor Pracowni Plastycznej MOK. Czyniąc zadość tradycji przedstawiła autora zdjęć składających się na cykl „Miasto w Niezwykłej Tonacji”. Czym zajmuje się Adam Sowula? To wiedzą w Olkuszu wszyscy, jednak nie każdy ma świadomość, że jest nie tylko instruktorem Pracowni Fotografii w MOK, ale też członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tytuł Artysty Fotografa.

Otwarcie wystawy

Oprócz tego, że robi zdjęcia i uczy tego innych, działa również na rzecz popularyzacji tej sztuki w naszej lokalnej społeczności. Współtworzył Olkuski Klub Miłośników Fotografii, zainicjował i organizuje doroczne wystawy Fotograficy Olkuscy. Ponadto współorganizował wiele plenerów i wystaw. Jego zdjęcia spotkać można w prasie, kalendarzach, folderach, albumach i książkach. Całokształt dorobku twórczego Adama Sowuli uhonorowany został Olkuską Nagrodą Artystyczną 2014.

Goście

Tyle o autorze, no a co z „Miastem w Niezwykłej Tonacji”? Chcąc ujawnić nieco więcej z tajemnicy, jaką dla czytelnika nieobecnego na wernisażu wciąż pozostaje treść i forma prac pokazanych na tej wystawie, najlepiej posłużyć się opinią eksperta. Antoni Kreis – wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, napisał o nich tak: „Zdjęcia, które oglądamy na tej wystawie zrobione zostały nie po to aby zaskoczyć niecodziennym efektem, ale po to aby przekonać widza do oglądania dobrze znanych sobie miejsc nieco innym wzrokiem. Wzrokiem artysty, który część swoich emocji towarzyszących mu podczas procesu twórczego, jakim jest niewątpliwie fotografowanie, chce podarować innym”.

Zdjęcie z wystawy

Przyjmując recenzję wybitnego twórcy i znawcy tematu, pozwólmy sobie na małe uzupełnienie. Antoniemu Kreisowi, komisarzowi wszystkich edycji wystawy Fotograficy Olkuscy, a także prowadzącemu w Olkuszu fotograficzne warsztaty, nasze miasto nie jest obce. Więcej, co sam podkreśla, czuje się w nim, jak u siebie w domu. Trudno jednak, by znał je równie dobrze, co mieszkańcy. Ci zaś oglądając „Miasto w Niezwykłej Tonacji” z pewnością zauważą, że zawiera zarówno rozpoznawalne na pierwszy rzut oka krajobrazy, jak też kadry skłaniające do pytania, czy aby na pewno w Olkuszu zostały wykonane. Adam Sowula nie tylko patrzy innym wzrokiem, ukazując nowe znanych miejsc klimaty, ale też odkrywa miejsca przez wielu na co dzień niedostrzegane.

Zdjęcie z wystawy

Niejako przy okazji uczy patrzenia inaczej, jakby chciał powiedzieć: spójrz na odbicie w aluminiowej rurze. Albo innym razem: zerknij w kałużę, gdzie kroki dziewczyny mijają znaki drogowe wskazujące jej alternatywne kierunki dalszego spaceru. Gdzie indziej pierwszy plan ujęcia kolorowych bloków tworzy szereg szarych, obskurnych garaży. Nie omieszkał też Adam Sowula pokazać nam serce starówki, gdzie spotykamy bezludną, kamienną pustynię przedzieloną niskim murkiem, przed którym przycupnęły gołębie. Kompozycję tę znakomicie uzupełnia kłębowisko ciężkich, burzowych chmur nad Rynkiem wiszących.

Zwiedzający

To zaledwie kilka wybranych przykładów. Warto zobaczyć całe „Miasto w Niezwykłej Tonacji”. Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu przy ul. F. Nullo 29.

Zawiedzający

Wśród gości otwarcia wystawy obecni byli m. in.: Barbara Orkisz – prezes Stowarzyszenia Wszyscy Dla Wszystkich, Wojciech Bloch – były wiceburmistrz Olkusza ds. społecznych, a także Antoni Kreis – wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Występ wokalistek MOK

Wernisaż stosowną piosenką wzbogaciły młode wokalistki, podopieczne Wiesława Barana z Pracowni Muzycznej MOK.

Wystawę objął patronatem Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, Członek Operacyjny Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP.