12 listopada o 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Kocjan. Życie pod wiatr”.

Słowo wstępne wygłosił Konrad Kulig, Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jeden z reżyserów filmu. Drugim jest Mateusz Radomski.

IMG 8499

Produkcja: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat honorowy: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

IMG 8496

W filmie zawarto relacje wciąż żyjących świadków; osób, które Kocjana znały, w tym jego siostrzenicy, Heleny Gęgotek oraz relacje historyków, dokumentację zdjęciową, a nawet filmową z okresu II wojny. Dokument przybliża postać Antoniego Kocjana, olkuszanina, wybitnego konstruktora samolotowego i szybowcowego – w przedwojennej Polsce połowa szybowców była jego konstrukcji. Można prześledzić jego życie poprzez naukę w szkole, studia, pierwsze sukcesy zawodowe, pracę w konspiracji, pobyt w KL Auschwitz, niezwykle cenny wkład w rozpracowanie broni rakietowej V1 i V2 aż po śmierć na Pawiaku, w wieku 42 lat, dzień po urodzinach... Życie pod wiatr.  

IMG 8504

Całkowita cisza trwała jeszcze przez chwilę po zakończeniu projekcji, jakby każdy z widzów chciał się pożegnać z tym niezwykłym człowiekiem, który w swoim krótkim życiu dokonał tak wiele, a mógł dokonać jeszcze więcej.

Wiele osób zostało, aby porozmawiać z reżyserami filmu, lub choćby tylko pogratulować podjęcia tak ważnego tematu, starań, aby pamięć o Antonim Kocjanie trwała w kolejnych pokoleniach. 

IMG 8516