Koniec lata to bogactwo barw, bogactwo zbiorów, czas radości. I takie były tegoroczne Dożynki Gminne w Gorenicach, które odbyły się w niedzielę, 28 sierpnia.

Organizatorami święta byli Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Sołectwo Gorenice i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Uroczystości rozpoczęły się w pięknym, barokowym kościele pw. św. Mikołaja mszą dziękczynną i poświęceniem wieńców oraz chlebów dożynkowych.

Następnie kolorowy korowód ruszył przez pięknie udekorowaną wieś na stadion, gdzie odbyła się dalsza część święta plonów. Na czele szła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały. Za nią podążali starostowie dożynek z poświęconym chlebem i delegacje wieńcowe - członkinie kół gospodyń wiejskich z Gorenic, Zawady, Braciejówki i Zedermana w strojach ludowych. Korowód kończył tłum mieszkańców okolicznych wsi i licznie przybyłych gości.

DSC 0017

DSC 0020

DSC 0021

DSC 0022

DSC 0024

Przed sceną przybraną artystycznie płodami tegorocznych zbiorów ustawiono wieńce dożynkowe, symbolizujące urodzaj i zebrane plony. Pyszniły się złotem dojrzałych zbóż, czerwienią kiści jarzębiny i barwami jesiennych kwiatów.

DSC 0159

DSC 0111

Sołtys Gorenic, Andrzej Chmielewski, serdecznie powitał wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości honorowych: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika, Starostę olkuskiego Pawła Piasnego, posłów Lidię Gądek i Jana Orkisza oraz wiele innych znamienitych osobistości. Podziękował rolnikom za codzienną ciężką pracę.

DSC 0037

Historię Gorenic przedstawił zajmująco znany olkuski artysta Jacek Majcherkiewicz.

Następnie Starostowie Dożynek - Mirosława Godyń i Władysław Tylnicki - przekazali w ręce burmistrza Romana Piaśnika chleb dożynkowy - symbol urodzaju, dostatku i szacunku dla natury.

DSC 0034

Burmistrz Roman Piaśnik powitał wszystkich, którzy zgromadzili się, aby uczcić święto zbiorów, przekazał rolnikom wyrazy wdzięczności i szacunku za ich trud i obiecał, że uczyni wszystko, aby nikomu w naszej gminie chleba nie brakowało. Ucałował bochen i przy pomocy gości honorowych zaczął go dzielić, aby później podzielić się nim z uczestnikami dożynek.

DSC 0046

DSC 0053

DSC 0057

Mieszkańcy z napięciem czekali na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą zagrodę. Sołtys Andrzej Chmielewski odczytał protokół komisji konkursowej, a burmistrz Roman Piaśnik wręczył zwycięzcom nagrody. Zebrani nagrodzili brawami i okrzykami aprobaty wysiłek i zmysł artystyczny Mirosława Jańczyka, Lucyny Czerniak oraz Wandy Kordaszewskiej i Łukasza Kwaśniewskiego, którzy trzecie miejsce zajęli ex aequo.

DSC 0077

Wkrótce zebrani oklaskiwali tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych. Występowały panie z kół gospodyń wiejskich Gorenic, Zawady, Braciejówki i Zedermana.

DSC 0080

DSC 0099

Zrobienie wieńca dożynkowego nie jest takie proste. To prawdziwe dzieło artystyczne, wymaga trudu i talentu. I za to wszystko, za uzyskanie tak wspaniałych efektów, burmistrz Roman Piaśnik w obecności Starostów Dożynek wręczył nagrody przedstawicielkom kół gospodyń.

DSC 0108

Wspaniale grała Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, a wokół trwała w najlepsze Biesiada Integracyjna, znakomity pomysł pań z Rady Rodziców: Magdaleny Struzik, Magdaleny Czarnoty i Eweliny Kaczmarczyk. Każdy mógł delektować się swojskimi wyrobami wędliniarskimi, doskonałymi ciastami i gorącymi potrawami - ileż trudu i czasu utalentowane panie domu w to włożyły! Może i panowie pomagali?

DSC 0172

Toczyły się żywe rozmowy, a i przedstawiciele władz chcieli sprawdzić jako gospodarze, czy wszyscy dobrze się bawią.

DSC 0124

Po koncercie orkiestry wspaniałe przedstawienie dały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gorenicach.  Wielkie brawa nagrodziły młodziutką solistkę Karinę Kieres, dzieci w inscenizacji Chleb, ogniste tańce ludowe i tańce nowoczesne, bo i takie były.

DSC 0139

DSC 0144

DSC 0157

DSC 0150

Najmłodsi uczestnicy dożynek chętnie korzystali z darmowych rozrywek, a wybór mieli spory.

DSC 0096

Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwały wykwalifikowane służby medyczne.

DSC 0202

A ze sceny dynamicznie, z ogromnym humorem i wspaniałymi pomysłami zachęcał do zabawy kabaret Jestem z Piekar Śląskich. Panowie grali, śpiewali i bawili do łez. Urządzali też konkursy - na przykład picia piwa i trzepania... piany.

DSC 0167

DSC 0214

DSC 0199

DSC 0230

Muzyka podrywała do tańca coraz więcej chętnych. Luksusowy parkiet stanowiła jedwabista trawa porośnięta stokrotkami i pachnącą białą koniczyną. Słońce świeciło jak szalone, a wspólny śpiew płynął ponad lasem i polami.

DSC 0188

DSC 0194

DSC 0232

Każdy mógł odwiedzić kramy, stoiska sponsorów, zainteresować się ciekawymi inicjatywami. Jedną z nich przedstawiło Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania dla Gminy Olkusz. Realizuje ono Projekt W Poszukiwaniu Produktu - Symbolu Terenu Miasta i Gminy Olkusz. Zakres produktów jest dowolny. Może to być produkt tradycyjny lub innowacyjny, z branży spożywczej lub produkt przemysłowy. Może być wytwarzany przez dowolny podmiot - zarówno pojedyncze osoby fizyczne, grupę osób fizycznych, gospodarstwa agroturystyczne, małe czy duże podmioty gospodarcze.Jest to ogromna szansa dla lokalnych przedsiębiorców.

Wieczór i noc to był już czas wyłącznie na zabawę, bo też wszyscy na nią zasłużyli całoroczną pracą.

DSC 0220

Jak mówi Księga Koheleta: "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem (...) Bo też, że człowiek je i pije, i cieszy się szczęściem swym przy całym swym trudzie - to wszystko dar boży".


Organizatorzy Dożynek Gminnych 2017: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Sołectwo Gorenice oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. 
Sponsorzy: ITlike Piotr Ziarnik, Avon Olkusz - Aleksandra Piasna-Ziarnik i Jadwiga Stopa, HARDKOP Sylwester Piasny, Cukiernia i Piekarnia Wąs z Osieka, PIEKARNIA ZE SMAKIEM, INTERMAG AGROINNOWACJE Sp. z o.o., PLAST-MET Automotive Systems sp. z o.o., Supron 1, ZRB Paciej, Stacja paliw Julian Kowalczyk, MOC ART Produkcja Reklam, Drukarnia UNIDRUK Kraków, Edward i Maciej Szumera.