28 lutego do rodzinnego miasta zawitał Artur Gotz ze sztuką „Pierwszy raz”, którą widzowie mogli obejrzeć na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

IMGP1337IMGP1338

Produkcja: Fundacja 44 w Warszawie, reżyseria Adam Biernacki, w rolach głównych Anna Walkowiak-Sikorska i Artur Gotz. Autor, Michał Walczak, otrzymał za ten utwór Europejską nagrodę autorską podczas „Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren” w Niemczech. Nagroda w pełni zasłużona, ponieważ tragifarsa jest majstersztykiem o znakomitym tekście. Ani słowa za dużo, ani słowa za mało.

IMGP1345IMGP1349

Historia zaczyna się w deszczowy wieczór, gdy para nastolatków zaczyna doskonalić scenariusz swojego „pierwszego razu”, który ma być idealny, romantyczny i niezapomniany. Wielokrotne próby pogłębiają tylko nieporozumienia i brak wzajemnego zrozumienia się, co nie dziwi przy z gruntu błędnych założeniach. W rezultacie pierwszy raz odbywa się co prawda tam, gdzie powinien, jednak niekoniecznie w zaplanowanej obsadzie, co wychodzi na jaw w zaskakującym zakończeniu.

IMGP1353IMGP1358

Podobnie, jak scenografia, sztuka jest poniekąd minimalistyczna i dzięki temu niebanalna i wciągająca. Delikatność i takt w ujęciu tematu, trochę absurdu i symboliki dodaje jej uroku. Jest naprawdę bardzo, bardzo dobra i warta obejrzenia.

IMGP1359IMGP1367

Przedstawienie promuje piosenka „Miłość z Facebooka”, która została napisana przez Igora Jaszczuka dla Artura Gotza i stała się częścią spektaklu.

IMGP1373IMGP1385