2 kwietnia w MOK-Centrum Kultury miało miejsce otwarcie wystawy „W Olkuskiej Chałupie”. Ładnie zaaranżowana ekspozycja wprowadza w dawne, wiejskie klimaty.

DSCF8171DSCF8172

DSCF8175DSCF8176

Oryginalne meble, sprzęty i narzędzia codziennego użytku pozwalają wyobrazić sobie, jak wyglądał w niej pracowity dzień od wschodu słońca aż do znużonego wieczoru, który kończyły modlitwa i obyczajna lektura, a zawieszone nad łóżkiem święte obrazy strzegły spokojnego snu. Jak ważny był dzień świąteczny, gdy codzienne ubrania zastępowały barwne stroje, a ramiona otulały mieniące się kolorami chusty.

DSCF8178DSCF8179

DSCF8180DSCF8187

Wystawę otworzyła Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego, podkreślając znaczenie nie tylko kultywowania, ale przede wszystkim znajomości dawnych tradycji, tak istotnych dla zachowania naszej tożsamości kulturowej.

DSCF8183DSCF8190

DSCF8194DSCF8201

Prezentacja multimedialna pozwoliła poznać zwyczaj plecenia wielkanocnych wianków i girland, którymi ozdabiano kapliczki przydrożne, a także robienia krzyżyków.

DSCF8205DSCF8206

Krzyżyki robiono w Wielki Czwartek z poświęconej palmy. Zatykało się je nad drzwiami wejściowymi do domu i obejść gospodarskich. Pozostałe przed wschodem słońca w Wielki Piątek roznosiło się po polach, na których budziły się do życia oziminy. Wbite do ziemi miały zapewnić dobre plony i chronić przed robactwem.

DSCF8202DSCF8167

Na otwarcie wystawy przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Wszystkie wystawione przedmioty były dla nich atrakcją, choć przeznaczenie niektórych z nich znały. Wszelkie wątpliwości chętnie rozwiewały panie z zespołu Troksanki migoczące kolorami pięknych strojów ludowych oraz Tomasz Szygulski, którego otaczało grono zafascynowanych słuchaczy. Jako historyk potrafi zajmująco opowiadać o dawnych tradycjach, wierzeniach i magii. Wie, jak trafić do dzieci… choćby przez Harry’ego Pottera, od którego już prosta droga do południcy czy utopca.

DSCF8212DSCF8230

Serdecznie zapraszamy do MOK-Centrum Kultury na wystawę „W Olkuskiej Chałupie”. Każdy powinien zobaczyć te ciekawe eksponaty i choć na chwilę zanurzyć się w klimacie starej wiejskiej chaty. Przy okazji można obejrzeć wystawę ilustracji Stanisława Wywioła z książeczki MOK "W kocjanowej chałupie".

IMG 0001

IMG 0019

IMG 0041

IMG 9988