9 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie Janiny Hamerlik – Niny, jak nazywają ją przyjaciele i znajomi.

DSCF7584DSCF7586

Spotkanie prowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, prowadzący też Klub Literacki MOK. Zebranych powitał Kierownik Działu Artystycznego MOK Michał Mączka.

DSCF7594DSCF7588

Janina Hamerlik – pisarka i poetka, mieszkająca w Olkuszu od 1992 roku, sama swoje książki wydaje, redaguje i nadaje im gustowną szatę graficzną. Dorobek ma spory – powieści „Miłość Basi” (dwa tomy), "Robert i Izabela", "Znajda” i najnowsza - „Zatrzymani w sercu”, mnóstwo wierszy.

DSCF7590DSCF7593

Pisze od 1956 roku. To potrzeba serca, miłość i pasja tak wielka, że zdolna pokonać wszystkie przeszkody. Kiedy jeszcze pisała ręcznie, miała bąble na palcach poobcieranych od papieru i odparzenia od okularów za uszami.

DSCF7606DSCF7591

O czym pisze? O życiu. A jej życie obfitowało w tyle bolesnych, dramatycznych, ale i szczęśliwych wydarzeń, że fantazja jest zbędna.

DSCF7600DSCF7602

“Zatrzymani w sercu” to opis kilku ostatnich lat życia pisarki. Są tu lęki wywołane chorobą o niepewnym zakończeniu, zmagania ze współczesną służba zdrowia, często traktującą człowieka przedmiotowo, jest samotność, tęsknota, są kochani i bliscy ludzie; ci, którzy odcisnęli swój ślad w sercu pisarki, ci zatrzymani w sercu.

DSCF7604DSCF7589

Obecni na spotkaniu znajomi, przyjaciele, wspierający panią Ninę koledzy po piórze z Klubu Literackiego oraz prof. Pieniążek wypowiadali się z serdeczną sympatią o tej niezwykłej kobiecie, którą zatrzymali w sercu.