9 listopada w MOK-Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii Adama Sowuli „Miasteczka w niezwykłej tonacji”. Szczególna to okazja, ponieważ znany olkuski fotografik świętuje właśnie trzydziestolecie swojej pracy jako instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

DSCF5230DSCF5233

Zebranych powitała Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Regionalno-Muzealnego MOK.

DSCF5245DSCF5250

-Widzi w zwykłych rzeczach niezwykłość, w pospolitości niepospolitość – mówiła o Adamie Sowuli.

DSCF5252DSCF5234

I to prawda, bo trzeba mieć szczególną wrażliwość i kadr w oku, żeby robić dobre zdjęcia, a nie tylko – poprawne technicznie.

DSCF5236DSCF5238

Adam sam o sobie mówi, że urodził się w Olkuszu, gdy ten liczył 10000 mieszkańców.

DSCF5241DSCF5258

-Wyrosłem w starym domu w centrum miasteczka w atmosferze wsi. Była stodoła, konie, krowy, świnki, kury, kaczki. Było pole obsiane zbożem, zagony kartofli, grusze przed oknem, podwórko, komórka na opał i piwnica na ziemniaki. (…) Nasiąkłem atmosferą prowincjonalnej miejscowości i to mi się podoba.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia z sześciu miejscowości regionu olkuskiego: Sławkowa, Skały, Pilicy, Żarnowca, Wolbromia i Olkusza. Niezwykłą tonację fotografie zawdzięczają zastosowaniu filtrów artystycznych. I dzięki temu doznaje się też niezwykłych wrażeń, patrząc na miejsca niby dobrze znane, a jednak inne.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy!