Święto Szlaku Orlich Gniazd 2018, czyli pierwsza edycja Juromanii odbyła się 22 września na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Świętowaliśmy je na zamku w Rabsztynie festynem historycznym, upamiętniającym 430. rocznicę śmierci płk. Gabriela Hołubka, który w 1587 roku dowodził załogą wojskową Rabsztyna.

DSCF3503DSCF3498

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem zebranych przez przedstawicieli organizatorów: Barbary Wróbel – Prezes PTTK Oddział Olkusz, Jacka Sypienia – Prezesa Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn oraz współorganizatorów: z ramienia władz miasta Zastępcy Burmistrza Bożeny Krok, Beaty Soboń, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Dariusza Murawskiego – Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Andrzeja Feliksika – Prezesa Olkuskiego Klubu Przewodników PTTK Ilkussia.

DSCF3509 DSC0946

Przeglądu wojsk, niezwykle malowniczych, dokonała Bożena Krok, która również z wprawą odpaliła lont działa… zagrzmiała salwa honorowa, wszyscy pospiesznie wrócili do równowagi i rozpoczęło się świętowanie niezwykle bogate w atrakcje.

DSCF3510DSCF3539

Dla bardziej usportowionych ruszył Rodzinny Rajd po olkuskich szlakach rowerowych oraz marsz nordic walking.

DSCF3521DSCF3527

Na scenie dzieci, młodzież i seniorzy wspaniale odegrali etiudę teatralną „ Wziąć w sposobie, mocium panie” na podstawie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry, w reżyserii i scenografii znanego aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu, profesora Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie dr. hab. Przemysława Kani.

DSCF3541 DSC0648

Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, niezwykłe wyczyny dokonywane na koniach, przyciągnął wielu widzów.

DSCF3550DSCF3553

Pokaz artylerii i broni czarnoprochowej zrywał liście z drzew i powodował nerwowe drgawki u zachwyconych obserwatorów. Dymu i huku było co niemiara.

DSCF3569DSCF3571

Dzieci bezpiecznie przysposabiały się do zawodu rycerza, a obozowisko wojów wabiło wspaniałymi strojami, kolorami, zapachami i niepowtarzalnym klimatem.

DSCF3564DSCF3565

Dorośli chętnie wzięli udział w sesji popularnonaukowej z okazji 430. rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka.

DSCF3532DSCF3559

Stojące wokół stragany wabiły różnorodnym towarem, zapachy swojskiego jadła powodowały gorączkowy zew układu trawiennego, a ciekawe warsztaty zachęcały do nabycia nowych umiejętności.

DSCF3562DSCF3575

Jak zrobić świecę z prawdziwego wosku? Czy łatwo zostać garncarzem? Jak uzyskać cudny papier czerpany z płatkami nagietków i chabrów?

DSCF3555DSCF3572

Można było pogłębić wiedzę o koniach towarzyszących ludziom w walce, o wszelkiego rodzaju broni, a pacyfiści znaleźli dla siebie wiele konkursów, zabaw plastycznych i innych.

DSCF3567DSCF3585

Zamek otworzył swe bramy i kamienne ramiona dla zwiedzających, a o atrakcje w trakcie zadbała Grupa Teatralna MOK Glutaminian Sodu, w sposób jak zwykle niekonwencjonalny…

DSCF3576 DSC0109

Oprócz tego materiały promocyjne i różnorodne atrakcje oferowały stoiska promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn”, „Simo” i „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Mobilny Punkt Informacji Turystycznej.

DSCF3578 DSC0784

Na scenie toczyła się „Walka o tron po śmierci Batorego”, a później zawładnął nią zespół Dzikie Pola.

DSC0886 DSC0864

Były i tańce i mnóstwo innych ciekawych wydarzeń, a pierwszy chłodny od wielu tygodni dzień pozostał pogodny do samego wieczora i pozostawił po sobie fantastyczne wspomnienia.

JUROMANIA na Zamku Rabsztyn odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz UMiG Olkusz.

DSC0902 DSC0197

DSC0205 DSC0257