Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu bierze udział w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Tę niezwykłą, bliską sercu każdego Polaka rocznicę uczciliśmy wystawą „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”.

DSCF3186

Wystawę przygotował krakowski oddział IPN. Przedstawia ona trudne losy Legionów Polskich od wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku w kierunku Królestwa Polskiego, aż do odzyskania niepodległości.

DSCF3187

3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach zorganizowano I Kompanię Kadrową liczącą 144 żołnierzy. Tego dnia Piłsudski mówił: „Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały.”

DSCF3188

6 sierpnia przed świtem I Kompania Kadrowa opuściła krakowskie Oleandry. Na jej czele stał wyznaczony przez Piłsudskiego por. Tadeusz Kasprzycki - oficer Związku Strzeleckiego.

DSCF3192

Wystawa „Dla Ciebie, Polsko” pokazuje etapy drogi do niepodległości, najważniejsze działania wojenne oraz przybliża sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w holu MOK.

Zapraszamy też uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do wzięcia udziału w II Olkuskim Konkursie Piosenek i Pieśni Patriotycznych. Jego laureatów usłyszymy 11 listopada podczas uroczystego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Świętujcie tę wyjątkową, setną rocznicę z nami.