Poznajcie z nami gwiazdy Olkusza – gwiazdy Srebrnego Miasta. To ludzie, którzy swoim talentem i pracą rozsławili nasze miasto w kraju i za granicą. Czasem tam są bardziej znani, niż u nas. To ludzie, którzy chodzili do tych samych szkół co my, spacerują tymi samymi ulicami. To nasi krewni, znajomi, przyjaciele, dzieci ziemi olkuskiej.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu rozpoczął projekt promowania naszych srebrnych gwiazd. Pierwszym koncertem z nowego cyklu był koncert Adama Bienia, którego słuchaliśmy i oklaskiwaliśmy na Dniach Olkusza. Kolejne będziemy organizować sukcesywnie w Miejskim Ośrodku Kultury.

DSC 0029 2

Już 29 września o 19.00 wystąpi w MDK Artur Gotz, a 12 października o 19.00 usłyszycie Marcina Stycznia.

Aby koncerty były dostępne dla każdego, ustaliliśmy promocyjną cenę biletów – tylko 20 zł.

Słuchajcie z nami naszych srebrnych gwiazd, z których wszyscy możemy być dumni!

Przedstawiamy pokrótce srebrne gwiazdy.

Adam Bień – wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i producent.

DSC 0044
Od 8 roku życia uczęszczał na zajęcia do Państwowej Szkoły Muzycznej I-stopnia, szkoląc się w klasie perkusji. Pochodzi z rodziny związanej z muzyką; jego ojciec był jednym z pierwszych DJ-ów w kraju, mama uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I-stopnia w klasie wokalu.

W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespół 4 LIFE, z którym odniósł wiele sukcesów mających wpływ na jego dalszą karierę:
I miejsce na Festiwalu Twórczości Studenckiej FETUS 2000.
Zwycięstwo w międzynarodowym festiwalu amatorskich zespołów rockowych we Frankfurcie nad Menem (2000), po którym zespół został zaproszony do udziału w programie Rower Błażeja (występ na żywo).
Ważną rolę w rozwoju muzycznym Adama odegrały Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe (1998, 1999, 2000 - Chodzież; 2001 - Puławy), podczas których udoskonalał swój warsztat. W 2001 roku wziął udział w programie Droga do Gwiazd, docierając do finału. Dzięki temu otrzymał propozycję pracy w Teatrze Studio BUFFO (musical METRO). W 2002 roku dostał jedną z głównych ról w musicalu Kwiaty we Włosach. Z tym musicalem występował w najsłynniejszych miejscach koncertowych w Polsce. Od 2003 roku współpracował z reżyserem tego musicalu Andrzejem Strzeleckim, biorąc udział między innymi w takich koncertach i spektaklach jak: 24. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, jubileusz Wiktora Zborowskiego, spektakle teatralne dla polskiego radia (Bal w Operze, Koziołek Matołek), w których współpracował ze znanymi artystami.
Przez 3 lata Adam pracował w teatrze Komedia, grając w musicalu Chicago. W 2005 wygrał program Szansa na Sukces z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej. Od tej pory pracował jako muzyk sesyjny (gitara, wokal). Rok później nawiązał współpracę jako wokalista z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. W 2007 rozpoczął pracę jako wokalista i gitarzysta w zespole Tatiany Okupnik. Grał także dla Ewy Bem, Olgi Szomańskiej, Magdaleny Tul, Krzysztofa Kiliańskiego i wielu innych artystów. Do dziś współpracuje jako wokalista w zespole Mieczysława Szcześniaka.
Gra, śpiewa i komponuje w zespole BIEHN.
Skład zespołu:
Adam Bien - wokal, gitara
Maciej Samluk - gitara
Konrad Zaleski - gitara basowa
Marcin Świderski – instrumenty klawiszowe, saksofon
Maciej Duszak – perkusja

Adam skupia się na autorskiej muzyce. Jego zespół i piosenki to jego najważniejsza misja muzyczna. Jako autor i kompozytor piosenek został zauważony i doceniony w muzycznym showbiznesie - komponuje muzykę dla wielu artystów i współpracuje na tym polu np. z Marią Starostą, Olgą Szomańską czy Mateuszem Magą. Adam o swoich kompozycjach mówi: „Inspiruje mnie życie i wierzę, że w moich piosenkach słuchacze odnajdywać będą nowe i pozytywne doznania.”

Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy (2002).
Od dwóch lat pracuje jako pedagog muzyczny w domu kultury Dorożkarnia w Warszawie, szkoląc młodzież, która zdobywa wiele znaczących nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach i konkursach telewizyjnych w kraju. Jest wykształconym realizatorem dźwięku.
Grywa koncerty w całej Europie, jest dziś znanym i szanowanym wokalistą, producentem, kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Nadal jednak przed nim najważniejsze artystyczne wydarzenie, czyli wydanie pełnego albumu z autorską muzyką.
Zapowiedzią płyty będzie czwarty oficjalny singiel, który ukaże się jesienią tego roku.

Artur Gotz – aktor teatralny i filmowy, wokalista, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu (2006), Prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie.

Artur Gotz 2 fot. Wojciech Jachyra

Dzieciństwo spędził w Olkuszu.

Założył przy Szkole Podstawowej nr 10 Teatr Młodego Widza. Zadebiutował na scenie Domu Kultury w Olkuszu mając 11 lat, do dziś za swoje pierwsze mentorki uważa Barbarę Banyś i Stanisławę Szarek, które rozbudziły jego wrażliwość na sztukę. Wspomina: „Nasz zespół działający przy MDK-u nieźle prosperował - zdobywaliśmy nagrody, wiele osób zostało aktorami”. Miłość do teatru wyniósł także z domu.

Jeszcze chodząc do szkoły jeździł na występy do Krakowa i Katowic oraz do Londynu, gdzie w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination – wystąpił w trzech premierach.

Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy (2003).

Po studiach związany był z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. piętro), Łodzi (Nowy) i Chorzowa (Rozrywki). Obecnie aktor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, współpracuje z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego.

Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”, a w 2010 r. odbyła się premiera płyty "Obiekt seksualny" z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej. W 2015 r. ukazała się druga płyta Artura Gotza "Mężczyzna prawie idealny" pod patronatem TVP 2 z piosenkami satyrycznymi, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska. Trzeci solowy album artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” ukazał się w Walentynki 2018 r. i został objęty patronatem siedmiu rozgłośni Polskiego Radia.

Artur Gotz zagrał ponad 350 solowych recitali w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Londynie, Oxfordzie, Pradze, Wiedniu, na Cyprze oraz podczas dwóch tournée po USA, a także po Australii. Artysta zagrał również duże radiowe koncerty na antenie rozgłośni Polskiego Radia oraz w Telewizji Kraków w ramach Teatru w Telewizji. Jego piosenki są emitowane na antenach ogólnopolskich i regionalnych, zajmują wysokie pozycje na listach przebojów, a piosenka „Tobiasz” została wybrana przez słuchaczy Radia Kraków „Krakowską Piosenką Miesiąca”. Artysta jest też gościem popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych.

Występował na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, a także na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował ze Studiem 68 of theatre arts London w Gdyni pod patronatem Sean’a Connery’ego.

Laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej, w 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, a w 2014 r. Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy. Laureat nagród: "Wokalista Roku 2015" i "Wokalista Roku 2016".

Zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol - człowiek, który został papieżem”, Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m. in. Na Wspólnej, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Klan, Pierwsza miłość, Fala zbrodni, Święta wojna).

Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox.

Artysta od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marcin Styczeń – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz i lektor.

styczen3

Urodził się w Olkuszu, tu ukończył II LO im. Ziemi Olkuskiej i założył swój pierwszy zespół Forte, z którym zdobył wiele nagród na festiwalach piosenki w całej Polsce.

Debiutował w 1994 roku w plebiscycie młodych talentów Polskiego Radia Katowice „Chcę być gwiazdą”.

W 1997 roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie zaczął występować i nawiązał współpracę z wieloma stołecznymi muzykami. W 2002 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się singiel „Kobieta w stylu retro”. W 2005 roku założył własną Agencję Artystyczną SM-ART. Jej nakładem rok później ukazała się debiutancka płyta „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły, promowana na koncertach w kraju i za granicą. W 2008 roku ukazała się autorska płyta „21 gramów”. W 2009 roku Marcin Styczeń nawiązał współpracę z Ernestem Bryllem, która zaowocowała pięcioma płytami: „Bryllowanie” (2009), „Bryllowanie Live” (2011) - zapis koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla z "Teatru Polonia”, "Zejdźmy się jak na wilię” (2012), "Golgota Jasnogórska” (2013) - nagrana z udziałem poety oraz Joanny Lewandowskiej (nagroda Feniks 2014 w kategorii muzyka chrześcijańska), „Duchy Poetów” (2013) - książka z płytą nominowana do nagrody "Srebrny Kałamarz 2013".

W 2016 roku ukazała się autorska płyta „Zbieg”.

7 listopada 2017, w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Cohena, ukazała się płyta "Lubię gadać z Leonardem", zawierająca 11 piosenek kanadyjskiego barda z jego trzech ostatnich płyt, w autorskich tłumaczeniach Marcina Stycznia.

Jako dziennikarz Marcin Styczeń pracował w Radiu Plus Praga, Radiu 94, Radiu dla Ciebie, Radiu Warszawa, w radiowej jedynce, a także w Telewizji Plus, TVP1. Jest też znanym lektorem. Imponujący to dorobek, jednak jak sam o sobie mówi, z wykształcenia jest dziennikarzem, a z wyboru muzykiem. Koncertuje w kraju i za granicą.

Współpracuje z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa), Karol Domański (perkusja).

Jego wizytówka to piękna, nastrojowa, poruszająca muzyka, miękki, ciepły głos.