30 czerwca i 1 lipca zamek w Rabsztynie tętnił życiem. Znów było, jak przed wiekami. Wrócili rycerze i damy, dawni rzemieślnicy. Znów trwała bitwa o zamek, błyszczały zbroje, dzwoniły miecze, grzmiały działa, padali pokonani i wiwatowali zwycięzcy.

DSC 0024

Zorganizowany przez Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” Turniej Rycerski, jak co roku, cieszył się ogromnym powodzeniem.

DSC 0045 2

Aby każdy mógł dotrzeć do Rabsztyna, uruchomiono w ten weekend specjalną linię komunikacji miejskiej.

DSC 0029 2

Widowisko tak malownicze, impreza tak pełna atrakcji zdarza się rzadko. Pod zamkiem wykwitły białe rycerskie namioty. Płonęły ogniska, mieniły się kolorami suknie dam, a słońce, jeśli już na chwilę wyszło zza chmur, odbijało się od zbroi.

DSC 0069

Wzdłuż drogi na wzgórze zamkowe rozłożyły się stragany z różnościami.

DSC 0003

Tuż pod zamkiem działali dawni rzemieślnicy. Warsztaty kowala, garncarza, mydlarza i witrażu przyciągały wielu chętnych. Własnoręczne ulepienie wazonu czy misy, zrobienie witrażu czy mydełka to zupełnie co innego niż kupienie gotowej pamiątki.

DSC 0065

DSC 0067

DSC 0014

Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, stoisko promocyjne Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” oferowały pięknie wydane materiały promocyjne, konkursy, gry i zabawy.

DSC 0010

DSC 0061

W plenerowej mennicy można było wybić replikę trojaka olkuskiego. Jednak wszyscy porzucili na chwilę swoje zajęcia, aby obserwować uroczyste otwarcie turnieju.

DSC 0068

W imieniu burmistrza otwarcia dokonała Katarzyna Bożek, Sekretarz Miasta i Gminy Olkusz. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu reprezentował Marcin Wiercioch, Kierownik Działu Organizacji Imprez, a Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” prezes Jacek Sypień oraz Janina Maryszewska. Wystrzał z działa uzmysłowił wszystkim, że to już! Już turniej trwa!

DSC 00

DSC 0029

Barwny korowód ruszył na zamek. Zbroje, kolorowe stroje, łopoczące na wietrze chorągwie…

DSC 0036

Zanim oddano się wielorakim rozrywkom, nastąpiła ważna i uroczysta chwila – odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bramie zamku, poświęconej Marianowi Maryszewskiemu (1935-2007), założycielowi i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także inicjatorowi wspaniałych turniejów rycerskich w Rabsztynie.

DSC 0044

Była to bardzo wzruszająca chwila. Obecny prezes Stowarzyszenia, Jacek Sypień i Janina Maryszewska wspominali człowieka, który zapoczątkował to, o co teraz dbają inni i będą dbały następne pokolenia. dokonała Janina Maryszewska.

Wokół zamku toczyły się liczne konkurencje rycerskie, zabawy, turnieje i konkursy dla najmłodszych i dorosłych. Każdy mógł przez chwilę być rycerzem, każdy mógł wypróbować dostępną broń i sprawdzić swoje siły.

DSC 0007

Zachwycający był pokaz tańców dawnych, elegancki i wysmakowany.

DSC 0050

DSC 0068 2

Nieprzebrane tłumy ściągnęła bitwa o zamek.

DSC 0071

DSC 0034

Huk wystrzałów, szczęk oręża, trup ścielący się gęsto… a u źródeł konfliktu, jak często w historii, kobieta.

DSC 0072 2

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem miało niesłabnące powodzenie.

DSC 0072

Wieczorne walki rycerskie były ostre jak miecze. I niebezpieczne. Tu nikt niczego nie udaje, walka jest prawdziwa. Tak prawdziwa, że jeden ze średniowiecznych rycerzy potrzebował współczesnego pogotowia. Ale wszystko dobrze się skończyło.

DSC 0156

A pierwszy dzień zakończył widowiskowy fireshow, pokaz tańca ognia.

DSC 0159

Drugi dzień, też chłodny, choć z przebłyskami kapryśnego słońca, był równie atrakcyjny, choć krótszy.

Turnieje, pokazy, walki rycerskie, rozrywki dla każdego.

DSCF1352

Kat i inkwizytor zachęcająco wołali, że dziś, w promocji, tortury całkiem za darmo! Potęgę reklamy udowodnił podsłuchany dialog. Ojciec do córki: - Chcesz na tortury? Córka: - E-e...  - Ale dziś za darmo!

DSCF1395

Wielu widzów przyciągnął pokaz jazdy i walki rycerza konnego. I koń, i rycerz wykazali się ogromną zręcznością i wielkimi umiejętnościami. Wszyscy śledzili ich zmagania z zapartym tchem.

DSCF1402

 

Turniej Rycerski zakończył występ zespołu muzyki celtyckiej i dawnej Stout.