Choć pogoda nie może się zdecydować, jaką reprezentować porę roku, my wiemy, że jest lato i witaliśmy je przez trzy dni korzystając z wielu atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, program był zróżnicowany.

DSCF1002DSCF1010

22 czerwca na olkuskim rynku odbył się koncert zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

DSCF1012DSCF1013

Najpierw zebranych wielbicieli gatunku rozgrzewał zespół Silver Dance. Słuchacze bawili się dobrze – tańczyli, śpiewali, dostali w prezencie płyty, a na koniec otrzymali autografy i mogli sobie zrobić zdjęcie z członkami zespołu.

DSCF1022DSCF1065

Wieczorem burmistrz Roman Piaśnik życzył wszystkim olkuszanom bardzo udanych wakacji, a następnie wystąpił Tomasz Niecik z zespołem.

W sobotę, 23 czerwca, na Rynku odbyła się bańkowa akcja Bubble Day.

Warto wspomnieć, że na znakomity pomysł wspólnego puszczania baniek w Olkuszu wpadła grupa teatralna MOK Glutaminian Sodu. Wszyscy pamiętają wspaniałą akcję „Puść bańkę” z ubiegłego roku urozmaiconą właściwym dla Glutaminianu happeningiem. Zabawa była fantastyczna i mamy dobrą wiadomość – 5 sierpnia Glutaminian Sodu zaprasza na magię baniek! Będzie też iluzjonista i inne niespodzianki.

DSCF1097DSC 0017

24 czerwca po południu na olkuskim Rynku zagościli zaproszeni przez Miejski Ośrodek Kultury rycerze. To przedsmak XIV Turnieju Rycerskiego, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Rabsztynie.

DSC 0054DSC 0055

 

DSC 0061DSC 0065

Rycerze prezentowali elementy rycerskiego stroju, które chętnie mierzono, miecze, które najbardziej zachwycały chłopców w każdym wieku oraz broń czarnoprochową siejącą postrach samym hukiem. Ofiar w ludziach nie było i kamienice nadal stoją…

DSC 0010DSC 0014

Duże powodzenie miał turniej rycerski dla dzieci. Choć miecze nie były prawdziwe, walka – jak najbardziej.

DSC 0049DSC 0031

DSC 0020DSC 0022

Można było złowić rybę w zamkowej fosie, zrobić własny witraż z kolorowych szkiełek, a także ulepić naczynie z gliny w prawdziwym warsztacie garncarskim.

DSC 0007DSC 0024

Zobaczyliśmy także, co rycerz nosił pod spodem, czyli rycerskie niewymowne...

DSC 0051DSC 0039

Wszystko to okraszone było niezwykle ciekawą narracją rycerza Mirka. Czy wiecie, że w średniowieczu kobieta też mogła walczyć z rycerzem na zasadach turniejowych? Ona co prawda była nazywana wojowniczką, a nie rycerką, a on musiał być do pasa zakopany w ziemi… Oficjalnie po to, aby dać kobiecie równe szanse, ale kto wie, o co naprawdę chodziło...

Zabawa była wspaniała i dla dzieci, i dla dorosłych.

Wieczorem w MOK-Centrum Kultury zachwycała grupa teatralna MOK Glutaminian Sodu. Opowieści spod Sznura do Prania czyli Przepierka Teatralna - to był hit. Glutaminian słynie z niezrównanych happeningów, ale ten przebił wszystko. Rozpoczął się wierszem olkuskiej poetki Iwony Młodawskiej-Waterson "Starość".

Mnóstwo wątków toczyło się w różnych miejscach dziedzińca.

DSC 0023DSC 0030

DSC 0042DSC 0061 2

W sali wystawienniczej ogromne emocje budziło życie wewnętrzne pralni.

DSC 0063DSC 0078

DSC 0086DSC 0100

Historie zapisane w ubraniach, emocje zapisane w pamięci, skrawki naszych serc czekające na rytuał oczyszczenia…

DSC 0126DSC 0143

Okruchy życia wytrzepywane z kieszeni przed praniem, wszystko, co uznajemy za potrzebne i potencjalnie otwierające nowe możliwości, choć innym wydaje się zbiorem bez sensu. Co mamy w kieszeniach? „Zapalniczka, cukierek na kaszel, znaczek pocztowy, samotny papieros, trochę jakiegoś syfu, wykałaczka, chustka do nosa, pióro, dwie monety po pięć szekli. No właśnie... co i po co nosimy kieszeniach?” [Etgar Keret]

DSC 0146DSC 0168

Jak zwykle Glutaminian budził w każdym inne uczucia, bo przecież nasza psychika składa się z wielu warstw, u każdego innych. Każdy ma swoje rzeczy suszące się na sznurze, każdy swoje skarby zapomniane w kieszeniach, każdy inne kotwice pamięci.

DSC 0175DSC 0214

Rozeszliśmy się zachwyceni i poruszeni, a nad dziedzińcem wciąż unosiły się migoczące tęczą bańki mydlane.